Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general economist - pot tine ctb pe ctr de prestari servicii?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

economist - pot tine ctb pe ctr de prestari servicii?

Buna ziua, am o mare nelamurire in Din legea ctb :
Organizarea si conducerea contabilitatii

Art. 10.

(1) Raspunderea pentru organizarea si conducerea contabilitatii la persoanele prevazute la art. 1 revine administratorului, ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligatia gestionarii unitatii respective.

(2) Contabilitatea se organizeaza si se conduce, de regula, in compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana imputernicita sa indeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare.

(3) Contabilitatea poate fi organizata si condusa pe baza de contracte de prestari de servicii in domeniul contabilitatii, incheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania.

si din OUG 37/2011 12. La articolul 10, după alineatul (3) se introduce un nou
alineat, alineatul (3
), cu următorul cuprins:
„(3
) În cazul persoanelor prevăzute la art. 5 alin. (1
),
contabilitatea poate fi organizată și condusă potrivit prevederilor
alin. (2) și (3) sau pe bază de contracte/convenții civile încheiate
potrivit Codului civil cu persoane fizice care au studii economice
superioare, situație în care răspunderea pentru conducerea
contabilității revine acestor persoane fizice.”

intrebarea mea ....sunt PFA economist inregistrata cu cod caen de ctb, pot tine ctb unei SC cu CA sub 35000euro, pe baza de ctr de prestari servicii? avan in vedere ca in OUG37 se mentioneaza in baza contract/conventie civila, insa in legea ctb la ctr de prestari servicii se cere expert ctb membru CECCAR.

Va rog daca stiti si ma puteti ajuta sa-mi spuneti cum sa fac sa fie legal si corect... va multumesc
conventie civila sigur nu , nu e activitate OCAZIONALA e periodica si cu amenda :neorganizarea si netinerea contabilitatii sanctiune amenda de la 1.000 - 10.000 lei;

Iata principalele fapte ce pot constitui contraventii si amenzile aferente:

- Detinerea de active si datorii sau efectuarea de activitati economice fara a fi inregistrate in contabilitate, sanctiune amenda de la 1.000 � 10.000 lei;

- Neorganizarea si netinerea contabilitatii sanctiune amenda de la 1.000 � 10.000 lei;

- Neaprobarea politicilor contabile, neutilizarea si netinerea registrelor contabile, neinregistrarea documentelor la perioada la care se refera, sanctiune amenda de la 300 � 3.000 lei;

- Neefectuarea inventarului, sanctiune amenda de la 1.000 � 3.000 lei.

- Nedepunerea situatiilor financiare anuale sau a raportarilor contabile la administratiile financiare, sanctiune amenda de la 2.000 � 5.000 lei;

- Nedepunerea si nepublicarea situatiilor financiare consolidate pentru societatile mama, sanctiune amenda de la 10.000 � 30.000 lei;

- Nefectuarea auditarii situatiilor anuale sau a situatiilor anuale consolidate cand este prevazuta aceasta obligatie, sanctiune amenda de la 30.000 � 40.000 lei.

CONTRACT de prestarii servicii:CONTABILITATE FINANCIARA si exemplifcati : ......, exclus contabilitate primara ca sa semnati Bilantul contabil.NU inteleg cum CECAR face si contabilitatea PRIMARA :))))) nu va luati dupa practica nu riscati ca nu merita.Garda financiara primul lucru care te intreaba : dvs. ati intocmit actele primare ?
olden, utilizator