Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... intabularea unui contract de inchiriere
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

intabularea unui contract de inchiriere

Buna seara,
Am un spatiu cu destinatia restaurant, noul chirias doreste sa intabuleze contractul de inchiriere. Acest spatiu de restaurant se afla la parterul si subsolul imobilului pe care il detin (imobil cu 5 nivele). Am cateva intrebari la care va rog din suflet sa imi raspundeti:
- daca poate sa intabuleze doar contractul de inchiriere de pe parter si subsol (pub);
- cu ce ma poate afecta aceasta procedura pe mine, in calitate de proprietar;
daca dvs ca proprietar veti vinde acest spatiu comercial viitorul proprietar este tinut sa respecte contractul de inchiriere pe toata perioada desfasurarii acestuia daca chiriasul si l-a intabulat in CF, deoarece astfel el si-a asigurat publicitatea fata de terti, adica il poate opune oricui