Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Altercatie cu un vecin,soldata cu plagi taiate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Altercatie cu un vecin,soldata cu plagi taiate

Buna ziua
As vrea sa imi expun si eu cazul meu ,in speranta ca cineva cu conpetenta juridica ,m-a va ajuta.In seara zilei de 10 09,coboram din holul scarii,intalnindu-ma cu seful scarii,l-am intrebat de niste probleme legate de bransarea unor locatari la teava de gaz,si ce bani ar trebui sa primesc si eu,la care discutia a degenerat,am plecat de langa el ,iar el mi s-a adresat cu ,Mata sa ti dea,auzind acestea m-am intors spre el,inbrincindu-l,la care el avind un obiect contondent,ascutit,(o lama de panza de fierastrau mecanic ,ascutita),a inceput sa ma atace cu ea,l-a care eu am incercat sa ma apar,pana in final a reusit sa imi faca doua plagi taiata ,una superficiala,iar a doua a trebuit suturata(5 cm),in urma taieturilor am sunat la 112,venind Smurd-ul si un echipaj de politie ,eu urcand in anbulanta ,primind ingrijiri medicale ,iar politia discutind cu agresorul meu,si cu vecini ,in urma acestora,am primit si eu amenda ca si el (200 Ron),Art2.pct26 ,din 61/1991(cred ca asta e legea.
Am facut contestatie si plangere penala,in urma obtinerii Certificatului Medico-Legal (12-14 zile ingrijiri medicale),as dorii sa imi spuneti,cum sa continui in acest caz,sa mi se faca dreptate.Mentionez ca nu au fost martori,numai daca partea agresoare nu aduce uni mincinosi

va multumesc anticipat
Aveti doua cai spre rezolvare:
1.sa depuneti reclamatie la politie pt lovire sau alte violente ,daca doriti un proces penal,lung cu un rezultat .mai putin sau mai mult in favoarea dvs
2.sa il invitati la un mediator autorizat,daca nu vreti sa depuneti reclamatie si doriti decat despagubiri pentru leziunile pe care v-au fost provocate.Cautati pe net.un Birou mediator.Procedura este noua si se materializeaza foarte rapid

Chiar daca ati facut reclamatie,puteti apela si in acest caz la serviciile unui mediator.Pe parcursul procedurii de mediere se suspenda cercetarea politiei

La mediere nu va trebuie martori
Zane, utilizator
sincer, nu stiu unde puteam posta mai bine...am probleme si eu cu vecina, vaduva de 20 de ani, care are un baiat de 27 de ani, aceeasi varsta ca mine. am avut discutii multe intre noi, familiile, si in trecut, dar nu s-au soldat cu rezultate brutale...de ani de zile imi bate in perete de cate ori "ma aude" ca vorbesc. nu prea ridic tonul, dar ea e pregatita mereu...in fine. a incercat sa mi-l bage pe gat pe fiu-sau care, cred ca si-a terminat liceul si atat...iar mama l-a tinut numai in casa, e si bolnav de altfel...cert ca e retardat. i-am zis baiatului ca nu am nimic cu el, eu am pe altcineva...ei, si acum incepe distractia. m-am casatorit anul trecut si am ramas in apartamentul (are nr.13, se simte) parintilor mei, ei s-au mutat la casa. de atunci am mereu probleme cu vecina. pe timpuri, scuipa in urma mea. de 1 an, a prins curaj, si scuipa in fata mea, cand trece pe langa mine. o singura data i-am comentat ceva ( daca e voie...i-am spus scarba!), de atunci ma face in tot felul cand trece pe langa mine. sincer, tremur de nervi sau frica...cand o vad. am vrut sa-mi iau reportofon s-o inregistrez, sa ma creada cineva...plus, a bagat "strambe" la asociatie ca stau mai multe persoane in apartamentul meu...
vecinul meu (sta vis-a-vis de ea, eu perete in perete cu ea), a avut probleme si el, de curand. ea a depus declaratie la politie ca vecinu'vrea s-o omoare. astfel, s-a hotarat vecinul s-o dea in judecata. mentionez ca a facut reclamatii la jumatate de bloc...politia o stie. si sincer, un politist l-a indemnat pe vecin s-o dea in judecata. dar are nevoie de martori. si aici intervin eu...ca martor.
as vrea sa stiu cum poate fi domolita femeia asta, chiar si prin judecata...care ar fi consecintele? as putea sa fac ceva?