Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Ajutor contabilitate PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Ajutor contabilitate PFA

Buna ziua,

Am nevoie de ajutor in tinerea contabilitatii ca PFA in domeniul dezvoltarii de software. Cum timpul nu-mi permite sa citesc prea mult pe forum si sa inteleg m-am decis sa cer ajutorul contra cost. Este cineva dispnobil sa ma ajute in urmatoarele probleme?

Intrebarile/Probleme mele:

1. pentru a emite facturi banuiesc ca-mi trebuie un carnet de facturi, de care trebuie sa-mi cumpar? Ca PFA nu sunt inregistrat ca platitor de TVA si PFA este in sistem real.
2. Cum emit o factura pentru un client aflat in America? Se poate emite factura electronic? Ca daca emit factura clasica e dificil sa mi-o semneze.
3. Cum trec suma pe factura in lei sau in dolari?
4. Plata se face prin PayPal (serviciu de plati online) care aplica un comision atunci cand primesc bani. Se pot deduce acesti bani?
5. Mai platesc un comision la PayPal atunci cand fac retragere de bani pe cardul pe care-l am deschis la banca.
6. Cand ajung banii in banca sunt automat schimbati din dolari in lei la cursul bancii sau BNR(nu stiu sigur inca).
De la momentul in care fac retragerea de bani din PayPal si pana imi intra in banca poate sa dureze pana la 5 zile, si e posibil sa prind un alt curs valutor fata de data la care am facut retragerea. Cum facturez/decontez aceste fluctuatii?
7. Cum se face cu comisioanele bancii?
8. Cum se inregistreaza data in registrul de plati si incasari si cel de inventar?
9. Cum imi deduc cheltuielile pe care le-am facut deja ca PFA inainte sa am venituri? (Cumparare stampila, registre, contributie pensii, sanatate)
10. Pot sa fac contract de comodat pentru folosirea masinii personale in interes de serviciu si sa-mi decontez cheltuielile cu revizia, casco, rca eventual anvelope de iarna? Cum demonstrez ca am folosit masina in interes de serviciu? Activitatea ca PFA o prestez la sediu meu. Pot insa sa fac deplasari la diversi clienti pentru a discuta despre proiecte.

Sper sa fie cineva disponibil sa ma ajute ca trebuie sa emit ceva facturi si nu stiu cum sa o fac.

Va multumesc,
Adrian
Alin Popescu, administrator
1. Se poate face factura in excell. Da-mi mail si iti pot da eu un model sau poti cauta pe google model.
2. II poti trimite un INVOICE in format .pdf. Adica factura de mai sus dar in engleza.
3. Cand facturezi la extern poti trece suma in valuta.
4. Da, dar ai nevoie de un extras sau alt document in care sa se vada aceste comisioane; stiu ca paypal are asa ceva.
6. Cursul bancii, dar iti este mai favorabil acesta.
7. Se trec pe plati in RJIP.
8. Se trece data din documentul ce sta la baza inregistrarii.
9. Se trec pe plati in RJIP.
10. Da, altfel nu poti deduce cheltuielile; se demonstreaza cu un document "Ordin de deplasare".