Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... sulta-deces una din parti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

sulta-deces una din parti

Ce se intampla in cazul in care moare fostul sot care a ramas in apartament si care platea sulta celuilalt?
Dar cand moare cel plecat din apart.(caruia i se platea sulta)?
Dar daca mai sunt si 2 copii majori?
Cine mosteneste ? ce cota?
La moartea celui care datora Sulta, aceasta , sulta, intra in pasivul succesiunii, obligandu i pe mostenitorii defunctului la plata ei. Daca decedeaza cel care i se datoreaza sulta, mostenitorii acestuia au dreptul la ea, transmitandu se dreptul defunctului de a incasa sulta, facand parte din activul brut al mostenirii.
La moartea unuia dintre fostii soti la mostenire vin copii acestora si eventual sotul, daca acestia s au recasatorit.
Fostul sot nu are vocatie succesorala la mostenirea celuilalt.
Daca vin doar copii la mostenire, cota va fi 1/2 pentru fiecare.