Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda conform Legii nr. 50/1991
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda conform Legii nr. 50/1991

buna ziua,
am fost parte (parat) intr-un proces avand ca obiect plangere contraventionala .reclamantul a fost amendat in baza legii 50/1991 pentru constructie fara autorizatie. dupa 5 luni de proces, in care s-au audiat martori, prezentat dovezi pentru dovedirea anului constructiei, instanta invoca din oficiu exceptia de forma a pv de amenda( lipsa data savarsire fapta) si anuleaza procesul verbal de contraventie. este corect ca dupa atata timp sa ridice din oficiu aceasta exceptie?
In legea 50/1991 nu este prevazuta obligatia de a fi mentionata data savarsirii faptei ( data constructiei nu poate fi cunoscuta decat prin administrare de probe, expertize ) , ci doar data constatarii faptei( art. 35 - alin(1) “ in conditiile prezentei legi, descrierea faptei ce constituie contraventie se face cu indicarea locului, datei si orei constatarii ” ) .
ce sanse am castig recursul ?
va multumesc pentru ajutor
In cazul de fata exceptia putea fi invocata pana la punerea concluziilor,respectiv pana la ultimul termen de judecata.
ContSters145448, utilizator