Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Marire impozit pensie persoane incadrate in grad de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Marire impozit pensie persoane incadrate in grad de handicap

O lamurire, daca se poate: din luna septembrie a.c. , s-a modificat (marit) impozitul pentru pensia de invaliditate- handicap grav ? Conform carei legi, ordonante, HG, etc... ? Depinde de valoarea pensiei retinerea impozitului - exista o pensie-prag?

Multumesc.
calitatea de pensionar de invaliditate este alta decat cea de persoana cu handicap. sunt doua lucruri diferite.
spuneti-ne despre ce categorie este vorba. dati-ne mai multe informatii.
dianami, utilizator
E vorba despre un pensionar la limita de varsta, cu grad de handicap grav, dobandit ulterior pensionarii.
pensionarii limita de varsta care au si calitatea de persoana cu handicap nu sunt scutiti de plata impozitului pe pensie.
indemizatia lunara, bugetul complementar si indemnizatia de insotitor se acorda in sume fixe, indiferent de venituri (pensie) si nu se impoziteaza.
care a fost valoarea indemnizatiei lunare, a bugetului complementar si a indemnizatiei de insotitor, pe care le-a primit in lunile august si septembrie?
S-a retinut un impozit marit cu 50 % fata de luna august din pensia limita de varsta. Scuze pentru informatiile incomplete.
Multumesc pentru atentie si raspunsuri.
in cazul acesta trebuie sa intrebati la casa judeteana de pensii.