Forum Discuţii juridice Executare silită sechestru pe apartamentul parintilor - pentru ca acolo ...
Discuție deschisă în Executare silită

sechestru pe apartamentul parintilor - pentru ca acolo am domiciliul ?!

Pentru suma acordata pe un card de credit – obtinut numai pe baza adeverintei de salar, din 2005 - la care din septembrie 2009 - cand am ramas fara servici - nu am mai platit decat sporadic cateva luni, am primit notificare ca banca a cesionat creanta la firma GG LTD care a mandatat o alta firma sa recupereze creanta, respectiv 5.050 lei in 26 sept. si 5.147 lei in 11 oct. 2011, solicitandu-mi-se sa sun la un nr tel pentru « rezolvare amiabila » .
Adica, asa cum mi s-a spus, in conditiile in care nu achit imediat, rezolvarea inseamna : sechestru si executare silita a apartamentului parintilor (cumparat prin 1967-1968) pentru ca acolo am eu domiciliul conform cartii de identitate !
Imi poate spune cineva daca e posibil asa ceva si unde gasesc in legislatie textul de lege mentionat de ei ?
Intrucat in 2009 suma acordata de banca era 4.960 lei, cu ultima dobanda comunicata de banca 5.030 lei, cum e posibil ca in nici-o luna 26 sept-11 oct a.c. dobanda sa fie 97 lei ? E posibil sa fie vorba de acele clauze nelegale contractuale despre care am auzit la TV, si daca da, mai pot face ceva in situatia actuala ?
de la ultima plata efectuata curge un termen de prescriptie ,daca nu mai platiti si daca firma de recuperari nu are la 09.2012 un titlu executoriu nu au cum sa va execute silit. Apartamentul si orice alt bun mobil sau imobil,atata timp cat nu sunt in proprietatea dumneavoastra nu are cum sa fie executat!
Daca parintii nu v-au girat, nu sunt raspunzatori pt creditul dvs.. asa ca nu vor avea sechestru pe ap si nici nu poate fi executat silit.
Cand va veti angaja va vor pune poprire pe salariu, daca nu aveti bunuri de valoare in proprietate.
In privinta dobanzii , vedeti ce ati semnat in contract.. cereti explicatii noului dvs creditor.. daca e ceva in neregula, adresati-va protectiei consumatorului
Va multumesc mult pentru raspuns. Totusi insist sa ma indrumati daca stiti sa existe vre-un text in legislatie actuala ( atat de stufoasa, de ambigua de multe ori si cu permanente schimbari / clarificari / modificare ori completari ...) care sa permita executarea silita a unui debitor prin sechestru pe proprietatile altora (care nu sunt garanti/giranti), doar pentru ca domiciliul declarat in cartea de identitate este cel de la proprietatea parintilor.
Daca parintii nu v-au girat, nu sunt raspunzatori pt creditul dvs.. asa ca nu vor avea sechestru pe ap si nici nu poate fi executat silit.
Cand va veti angaja va vor pune poprire pe salariu, daca nu aveti bunuri de valoare in proprietate.
In privinta dobanzii , vedeti ce ati semnat in contract.. cereti explicatii noului dvs creditor.. daca e ceva in neregula, adresati-va protectiei consumatorului

Multumesc pentru amabilitatea de a-mi fi raspuns dar si pentru sfat. Voi incerca sa ma documentez . O zi buna
kamikatze59 a scris:

Va multumesc mult pentru raspuns. Totusi insist sa ma indrumati daca stiti sa existe vre-un text in legislatie actuala ( atat de stufoasa, de ambigua de multe ori si cu permanente schimbari / clarificari / modificare ori completari ...) care sa permita executarea silita a unui debitor prin sechestru pe proprietatile altora (care nu sunt garanti/giranti), doar pentru ca domiciliul declarat in cartea de identitate este cel de la proprietatea parintilor.

Pentru motivul aratat de dvs., nu exista text de lege.
Daca totusi, astfel de situatii exista, acestea nu sunt legale.Puteti sa va documentati.Daca aflati noutati, puteti sa ni le comunicati si noua.