Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum recuperez vechimea
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum recuperez vechimea

Firma infiintata prin legea 7 / 1987. Privatizata in 1991 transformata in SA, evidenta muncii se tinea tot la primarie. O firma mica , patron un om de rand fara prea multa scoala.
Firma a dat faliment in 1995 iar singurul care mai avea cartea de munca la firma era patronul. Functionarul primariei nu inchis carnetul de munca al acestuia, la data cand a fost declarata falimentara firma.
La iesirea la pensie, perioada lucrata la propria firma, nu a fost calculata, deoarece nu a fost inchisa cartea (dar nici operate majorarile, etc. - in carte figura doar incadrarea). Toate contributiile au fost platite corect, cam pana in 1994.
Statele de plata nu se mai gasesc.
Intrebarea este : cum poate dovedi ca s-au platit contributiile si cine poate emite un document in acest sens, pentru a fi prinsa si perioada aceasta - pentru care a contribuit corect. Nu vrea sa piarda vechimea de la el de la firma.
In acest caz, faceti cum a zis "elis".
Dar si salariatul are partea lui de vina ca nu a luat imediat carnetul de munca, nu sa astepte asa de mult timp.
Eu am avut mai multe locuri de munca si de cate ori plecam de la unul, luam carnetul de munca, faceam o copie de pe el si apoi il duceam la urmatorul loc de munca. Masura de prevedere!
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
namiru a scris:

Firma infiintata prin legea 7 / 1987. Privatizata in 1991 transformata in SA, evidenta muncii se tinea tot la primarie. O firma mica , patron un om de rand fara prea multa scoala.
Firma a dat faliment in 1995 iar singurul care mai avea cartea de munca la firma era patronul. Functionarul primariei nu inchis carnetul de munca al acestuia, la data cand a fost declarata falimentara firma.
La iesirea la pensie, perioada lucrata la propria firma, nu a fost calculata, deoarece nu a fost inchisa cartea (dar nici operate majorarile, etc. - in carte figura doar incadrarea). Toate contributiile au fost platite corect, cam pana in 1994.
Statele de plata nu se mai gasesc.
Intrebarea este : cum poate dovedi ca s-au platit contributiile si cine poate emite un document in acest sens, pentru a fi prinsa si perioada aceasta - pentru care a contribuit corect. Nu vrea sa piarda vechimea de la el de la firma.

Patronul care acum doreste reconstituirea vechimii nu a respectat legea si nu a predat actele la arhiva nationala distrugandu-le ................. acum ca o ironie doreste sa ii fie luata in calcul perioada respectiva.
La primarie nu este si o arhiva a societatii , in ce baza completa secretarul cornetele de munca? Intr-o primarie actele se pastreaza mai cu grije, secretarul trebuie sa fi avut un dosar cu copii ale actelor de evidenta ale salariatilor daca patronul i le-a si dat. Fiind el insusi persoana in cauza stie foarte bine daca acest lucru s-a si intamplat.
Sa incerce sa solicite ITM-ului copie dupa decizia de incetare a CIM in cazul in care stie ca a depus acesta decizie la ITM stie cu siguranta data la care a emis -o , sincer nu cred ca va avea reusita, ITM are o arhiva imensa in care nu stiu cine va pierde timp sa caute.
Daca societatea a avut capital integral de stat, atunci va cauta degeaba la ITM, intrucat, societatile cu capital de stat nu depun acte la ITM.
Cel mai bine este sa faca reconstituirea vechimii in munca pentru acea perioada.