avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum recuperez vechimea
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum recuperez vechimea

Firma infiintata prin legea 7 / 1987. Privatizata in 1991 transformata in SA, evidenta muncii se tinea tot la primarie. O firma mica , patron un om de rand fara prea multa scoala.
Firma a dat faliment in 1995 iar singurul care mai avea cartea de munca la firma era patronul. Functionarul primariei nu inchis carnetul de munca al acestuia, la data cand a fost declarata falimentara firma.
La iesirea la pensie, perioada lucrata la propria firma, nu a fost calculata, deoarece nu a fost inchisa cartea (dar nici operate majorarile, etc. - in carte figura doar incadrarea). Toate contributiile au fost platite corect, cam pana in 1994.
Statele de plata nu se mai gasesc.
Intrebarea este : cum poate dovedi ca s-au platit contributiile si cine poate emite un document in acest sens, pentru a fi prinsa si perioada aceasta - pentru care a contribuit corect. Nu vrea sa piarda vechimea de la el de la firma.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:41, 16 Septembrie 2008
In acest caz, faceti cum a zis "elis".
Dar si salariatul are partea lui de vina ca nu a luat imediat carnetul de munca, nu sa astepte asa de mult timp.
Eu am avut mai multe locuri de munca si de cate ori plecam de la unul, luam carnetul de munca, faceam o copie de pe el si apoi il duceam la urmatorul loc de munca. Masura de prevedere!
Ultima modificare: Marți, 16 Septembrie 2008
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
namiru a scris:

Firma infiintata prin legea 7 / 1987. Privatizata in 1991 transformata in SA, evidenta muncii se tinea tot la primarie. O firma mica , patron un om de rand fara prea multa scoala.
Firma a dat faliment in 1995 iar singurul care mai avea cartea de munca la firma era patronul. Functionarul primariei nu inchis carnetul de munca al acestuia, la data cand a fost declarata falimentara firma.
La iesirea la pensie, perioada lucrata la propria firma, nu a fost calculata, deoarece nu a fost inchisa cartea (dar nici operate majorarile, etc. - in carte figura doar incadrarea). Toate contributiile au fost platite corect, cam pana in 1994.
Statele de plata nu se mai gasesc.
Intrebarea este : cum poate dovedi ca s-au platit contributiile si cine poate emite un document in acest sens, pentru a fi prinsa si perioada aceasta - pentru care a contribuit corect. Nu vrea sa piarda vechimea de la el de la firma.

Patronul care acum doreste reconstituirea vechimii nu a respectat legea si nu a predat actele la arhiva nationala distrugandu-le ................. acum ca o ironie doreste sa ii fie luata in calcul perioada respectiva.
La primarie nu este si o arhiva a societatii , in ce baza completa secretarul cornetele de munca? Intr-o primarie actele se pastreaza mai cu grije, secretarul trebuie sa fi avut un dosar cu copii ale actelor de evidenta ale salariatilor daca patronul i le-a si dat. Fiind el insusi persoana in cauza stie foarte bine daca acest lucru s-a si intamplat.
Sa incerce sa solicite ITM-ului copie dupa decizia de incetare a CIM in cazul in care stie ca a depus acesta decizie la ITM stie cu siguranta data la care a emis -o , sincer nu cred ca va avea reusita, ITM are o arhiva imensa in care nu stiu cine va pierde timp sa caute.
Daca societatea a avut capital integral de stat, atunci va cauta degeaba la ITM, intrucat, societatile cu capital de stat nu depun acte la ITM.
Cel mai bine este sa faca reconstituirea vechimii in munca pentru acea perioada.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Patronul mi a pierdut cartea de munca si nu dau nici de patron si nici de cartea de munca!!! mihavasile mihavasile Buna ziua, In 2004-2005 am lucrat in Bucuresti la o firma de leasing.Patronul promitea marea cu sarea,zilnic sedinte si dezbateri dar nu se prea lega ... (vezi toată discuția)
Ajutor in probleme legate de cartea de munca Mviorica Mviorica Am avut o societate fiind angajata in perioada 1992-1998 platind contributiile la zi sotul a fost administrator acum decedat, cei de la cartea de munca nu vor ... (vezi toată discuția)
Va salut! casa județeană de pensii eliberează stagiul de cotizare ... Mareș231 Mareș231 Va salut! Casa județeană de Pensii eliberează stagiul de cotizare din anul 2000! ?Sunt militar, am adeverință cu vechimea de la ITM, dar mi ar trebui și ... (vezi toată discuția)