Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Reprezentarea în instanta a sotiei
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Reprezentarea în instanta a sotiei

Care este temeiul legal în baza căruia un consilier juridic poate să-şi reprezinte soţia într-un proces în faţa tribunalului ?
Buna seara .
Ca licentiat in drept/jurist,si nu neaparat ca,consilier juridic,persoana licentiata in drept,poate reprezenta partile in instanta,in calitate de mandatar juridic, pentru sotul/sotia,sau rudele pana gradul 4 ,inclusiv,in baza art.68 alin.5 din C.proc.civila,dar,fara a pune concluzii.
Marius Bote .
Marius Bote, Practician in insolventa