Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... procedura succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

procedura succesiune

in 2010 numitul X decedeaza. in 2011 se deschide procedura de succesiune de catre anumite rude. ce se intampla in continuare pe etape? ideea este ca unul dintre nepotii defunctului afla ca s-a deschis o procedura de succesiune insa nu poate afla decat nr dosarului. de la notar nu i s-a spus daca s-a incehiat procedura, cand a fost demarata, nu a fost citat. cum poate obtine cat mai multe date pentru a vede daca este in termen de acceptare a succesiunii. notarul era obligat sa citeze toti mostenitorii? daca da si nu a fost citat ce poate face? multumesc mult
Termenul de acceptare a mostenirii este in cazul dvs de 6 luni de la data decesului defunctului.

Notarul trebuie sa citeze toti succesibilii.
in cazul in care notarul nu i-a citat pot face ceva?
Nu este obligaita notarului sa citeze mostenitorii sa accepte mostenirea in termenul legal. Notarul citeaza mostenitorii doar pentru dezbaterea mostenirii.