Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despre chirii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despre chirii

Buna , am si eu o intrebare. Am stat in chirie stabilind cu proprietarul ca vom ramane 3 luni. Din cauza ca apartamentul e invadat de gandaci cat soarecii, am vrea sa plecam mai repede de termenul stabilit, deci dupa 2 luni. Noi am platit 2 luni avans si o luna garantie. Proprietarul zice ca garantia ii ramane lui si ca mai trebuie sa ii platim o luna. E corect? Putem recupera garantia de la el? Multumesc mult de ajutor.
am stat cam mult in alte locuri unde sunt oameni civilizati
Da, dar... intreb si eu: in tara asta? Caci nivelul de trai... sincer, astfel de contracte sunt fericite, ca macar exista... =D>

Notificati proprietarul asa cum v-a spus si colegul u.b.i.k., cu o poza reprezentativa.
Astfel spuneti:
- daca nu elimina gandacii in termen de 2 zile de la data primirii prezentei, va considerati i drept sa reziliati contractul pentru culpa sa de a nu asigura conditii decente de locuit, asa cum spune legea;
- in conditiile in care contractul se va rezilia, va datoreaza plata garantiilor, dv. asumandu-va obligatia de a plati utilitatile folosite, chiar daca acestea se vor calcula dupa plecarea dv.;
- in conditiile in care rezilierea va opera si banii nu vor fi returnati in termen de 1 zi de la reziliere, va veti adresa cu actiune civila instantelor competente si cu plangere penala pentru evaziune fiscala (intrucat el a incasat niste bani pe care nu a achitat impozit);
- mentionati ca aveti deja contractat un apartament incepand cu data de 1 octombrie;
Si ce va mai trece prin cap... Trimiteti notificarea cu confirmare de primire si asteptati sa treaca 2 zile de la data la care primeste hartiuta. Sa vedeti ca suna... :D
In caz contrar, procedati cum ati stabilit. In dosarul penal se va accepta si proba cu martori, asa incat plangeti-va de situatie si administratorului (ca dati 500, ca nu va da nicio hartie pe ei, ca aveti gandci in banii astia etc.), ca sa va faceti martori. Daca aveti cunostinte comune, puneti-le sa vorbeasca cu el. Va faceti astfel probe.
In viitor sa pastrati orice hartie semnati.
Ca notificarea asta are rostul de a va face probe scrise, desi in lipsa contractului... Incercati la Administratia financiara sa obtineti o copie si sa va rugati ca, si de nu va dau una de acolo, contractul acela sa fie inregistrat. Ca in lipsa inregistrarii... :(( proprietarul poate spune ca sunteti doar niste tolerati.
Multumesc frumos de toate raspunsurile. Ce sa va zic, am fost naiva si am crezut ca depune acel contract la Administratia Financiara si ca de aceea nu imi lasa si mie un exemplar. Banii nu i-am recuperat nici pana acum, si la telefon nu imi mai raspunde. Deci cred ca am ramas fara bani...si cu invataura de minte sa am incredere in oameni. Sa ii fac o notificare scrisa prin care il amenint ca fac o plangere penala nu stiu ce rost ar mai avea daca nu am dovezi scrise cu care sa demonstrez ca eu spun adevarul...
Pentru penal nu aveti nevoie de dovezi scrise, doar de martori, un vecin, un cunoscut, un prieten de fata cand va certati cu proprietarul...
Daca nu faceti nimic, nu va mai mirati ca sunt oameni care procedeaza astfel... Sincer, nu e mare lucru sa faceti o plangere, poate iese, poate nu, dar ce-ati pierdut?

Notificarea e cam tarziu sa fie trimisa, maine e deja in 1. Ati cam lasat timpul sa treaca degeaba. Ne-ati intrebat ce sa faceti si nu ati facut nimic din ce v-am sfatuit, doar ati continuat sa procedati cum facuserati deja si nu daduse rod... Nici nu e minune ca nu s-a intamplat nimic bun de atunci!

Bafta si... la mai multe diligente ca sa fiti mai putin inselati... :D
Pai ma ocup azi de plangere. Ne-am chinuit sa ne gasim alt apartament cu chirie unde sa nu avem gandacei, si acum avem si contract semnat, cu chiria buna trecuta in clar. Deci din greseli se invata. Si cu vechiul proprietar o sa depundem plangere, macar sa nu pateasca altii ca noi. Multumesc inca o data de ajutor!