Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Calcul plafon in fiecare luna
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Calcul plafon in fiecare luna

Buna ziua,

Spuneti-mi va rog daca procedez corect pentru verificarea depasirii plafonului TVA .
In fiecare luna verific daca total sume clasa 7 (doar cele care intra in CA), depasesc suma admisa. De exemplu in septembrie am urmatoare asituatie;
total sume clasa 7 =86291,81
am calculat astfel :119000/12=9916,66*9=89249,99 rezulta ca nu am depasit plafonul. ESTE CORECT?

In schimb daca as verifica in functie de veniturile lunare situatia ar fi alta, adica rulaj clasa 7=11.098,66
119000/12= 9916,66 pe luna, de aici rezulta ca s-a depasi plafonul

Eu consider ca prima varianta este corecta, adica se verifica lunar total sume clasa 7 si se calculeaza 119000/12=9916,66* nr luni.
Va rog dati-mi un sfat?
claudiaP, utilizator
ok
Va multumesc mult.
Daca firma este infiintata in 2011, plafonul pt trecerea la platitor de tva se calculeaza proportional cu numarul de luni de functionare din 2011.
Adica, daca firma s-a infiintat in aprilie 2011, plafonul devine 119000/12*9.

Daca firma este infiintata anterior lui 2011, plafonul este de 119000 lei si nu trebuie calculata nici o incadrare lunara. Adica, daca s-a ajuns la 119000 lei, se depune pina in 10 luna urmatoare depasirii plafonului cererea de inregistrare ca platitor de tva, devenind platitor din 1 luna urmatoare depunerii cererii.

Din cite inteleg din cazul dvoastra (pt ca calculati incadrarea impartind la 9 pt luna sept) deduc ca firma nu este infiintata in 2011. Atunci nu trebuie sa faceti nici un calcul in vederea incadrarii in plafon, deveniti platitor de tva dupa depasirea a 119000 lei.