Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cadastru si intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cadastru si intabulare

Am cumparat un teren de 10 ha anul trecut. Pt inregistrat in cadastru si intabulare trebuie sa mai platesc cv...dak da atunci kt?
Daca ati cumparat anul trecut ar trebui sa existe cadastru, nu se mai reface. Intabularea trebuia sa fie pe numele vanzatorului si notarul trebuia sa se ocupe de intabularea pe numele dvs. Inseamna ca nu ati cumparat valabil?
normal ca aveti de platit taxe de intabulare
dar l-ati cumparat de pe titlu de proprietate?
terenul unde am cumparat face parte din cateva zeci de terenuri acordate de primarie. inainte erau campuri pustii...
pt nicko_silvia: nu inteleg intrebarea. puteti sa desfasurati?
ACTELE NECESARE PENTRU CADASTRU SI INTABULARE TEREN (FARA CONSTRUCTIE):

1. Certificat fiscal pentru Cadastru si Intabulare eliberat de Primarie - Directia Taxe si Impozite (valabil in luna in care se depune dosarul cadastral) - in original;
2. Actele de proprietate ale terenului: titlu de proprietate, contract vanzare-cumparare, certificat de mostenitor, inclusiv actele invocate in acesta- copii legalizate;
3. Actele de identitate ale proprietarului / proprietarilor - copii xerox;
4. Extras de plan parcelar avizat de Primarie (numai in cazul terenurilor extravilane sau a celor situate in "intravilanul nou") - in original.