Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intabulare cadastrală după moştenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intabulare cadastrală după moştenire

Am moştenit împreună cu fraţii mei mai multe terenuri intravilane şi extravilane de la părinţi decedaţi. Am obţinut certificatul de moştenire şi vrem să intabulăm terenurile. Întrebările mele sunt: Cine poate cere intabularea, toţi sau se poate şi unul dintre fraţi? Se poate întabula numai o parte sau trebuie totul ce apare în certificatul de moştenire? Unde trebuie predate şi ce documente pentru demararea acţiunii, în judeţul în care este situat terenul sau se poate şi în alt judeţ, dacă unul dintre moştenitori are domiciliul acolo?
Actele necesare pentru cadastru si intabulare teren sunt
1. Certificat fiscal pentru Cadastru si Intabulare eliberat de Primarie - Directia Taxe si Impozite (valabil in luna in care se depune dosarul cadastral) - in original;
2. Actele de proprietate ale terenului: titlu de proprietate, contract vanzare-cumparare, certificat de mostenitor, inclusiv actele invocate in certificatul de mostenitor - copii legalizate;
3. Actele de identitate ale proprietarului / proprietarilor - copii xerox;
4. Extras de plan parcelar avizat de Primarie (numai in cazul terenurilor extravilane sau a celor situate in "intravilanul nou" - in original.
* Pentru Certificatele de mostenire si Sentintele civile emise dupa data de 16.04.2009, pe langa cei 120 lei taxa in regim normal, Oficiul de Cadastru percepe o taxa suplimentara de 0,15% din valoarea terenului=regim normal, sau 0,75% daca solicitati in regim de urgenta
Cererea se depune numai la ocpi local unde sunt situate terenurile care se doresc intabulate
Cererea poate fi depusa fie de catre unul sau de catre toti mostenitorii
Mostenitorul care are domiciliul in alt judet ,poate incheia procura in favoarea unuia dintre frati care au domiciliul in judetul unde se afla terenurile