avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 784 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul de odihna poate fi diminuat de incapacitatea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul de odihna poate fi diminuat de incapacitatea temporara de munca?

Salutare tuturor!

Este concediul de odihna diminuat de incapacitatea temporara de munca?
Exemplu clar: salariat cu 21 zile co/ an alendaristic; in cursul unui an calendaristic s-a aflat in incapacitate temporara de munca pentru o perioada de 30 zile calendaristice. De cate zile de co poate beneficia in anul respectiv? Multumiri. :)
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:54, 16 Septembrie 2008
Incapacitatea temporara de munca diminueaza c.o., acesta se acorda pentru timpul efectiv lucrat.
EX: nr. zile c.o. = 21 zile : 12 luni * nr. luni efectiv lucrate.
La art.140 din Codul muncii se spune:
"(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte prin contractul colectiv de muncă
aplicabil, este prevăzută în contractul individual de muncă şi se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic".
Daca salariatul nu lucreaza efectiv 12 luni intr-un an, CO se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat.
Daca a avut cateva zile de concediu medical, eu nu am tinut cont de ele si i-am dat tot CO. Dar daca are concediu medical mai mare (ca in exemplul dvs.), concediu fara plata si altele asemenea, atunci i-am diminuat CO.
In cazul expus de dvs. i se da concediu de odihna numai pentru 11 luni (21/12*11=19 zile lucratoare).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reducere co cu concediu medical? smeagull smeagull Buna ziua, Care este parerea dvs.: e ste legal ca durata concediului de odihna ce se acorda intr-un an sa se dimunueze proportional cu perioada de ... (vezi toată discuția)
Diminuarea concediului de odihna rebeca macovei rebeca macovei Este legal sa se diminueze concediul de odihna daca ai avut mai mult de 15 zile de concediu medical? Cate zile de concediu medical ar trebui sa ai intr-un an ... (vezi toată discuția)
Co vs. cm mony mony Credeti ca este legala o clauza inclusa int-un contract colectiv de munca prin care se stabileste ca orice zi de concediu medical ce trece peste 30 zile se ... (vezi toată discuția)