Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul de odihna poate fi diminuat de incapacitatea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul de odihna poate fi diminuat de incapacitatea temporara de munca?

Salutare tuturor!

Este concediul de odihna diminuat de incapacitatea temporara de munca?
Exemplu clar: salariat cu 21 zile co/ an alendaristic; in cursul unui an calendaristic s-a aflat in incapacitate temporara de munca pentru o perioada de 30 zile calendaristice. De cate zile de co poate beneficia in anul respectiv? Multumiri. :)
Incapacitatea temporara de munca diminueaza c.o., acesta se acorda pentru timpul efectiv lucrat.
EX: nr. zile c.o. = 21 zile : 12 luni * nr. luni efectiv lucrate.
La art.140 din Codul muncii se spune:
"(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte prin contractul colectiv de muncă
aplicabil, este prevăzută în contractul individual de muncă şi se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic".
Daca salariatul nu lucreaza efectiv 12 luni intr-un an, CO se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat.
Daca a avut cateva zile de concediu medical, eu nu am tinut cont de ele si i-am dat tot CO. Dar daca are concediu medical mai mare (ca in exemplul dvs.), concediu fara plata si altele asemenea, atunci i-am diminuat CO.
In cazul expus de dvs. i se da concediu de odihna numai pentru 11 luni (21/12*11=19 zile lucratoare).