Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu crestere copil pana la 2 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu crestere copil pana la 2 ani

pot sa beneficiez de concediu crestere copil daca nu am contract individual de munca la o firma ci doar contract de agent asigurari..........daca da ce documente sunt necesare pt intocmirea dosarului
1. - Beneficiati de CCC daca in cele 12 luni premergatoare nasterii ati avut venituri profesionale impozabie de orice fel.
- Venitul din contract de asigurari este un venit profesional impozabil.

2. Documentele necesare, care se depun la Primarie, sunt date de OUG 111/2010:

Art. 13
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta reprezentand indemnizatie, stimulent de insertie sau alocatie de stat pentru copii se acorda la cerere, insotita in mod obligatoriu de:
a) copia actului de identitate al solicitantului si a certificatului de nastere al copilului pentru care se solicita dreptul ori, dupa caz, de livretul de familie, certificate pentru conformitate cu originalul de catre persoana care primeste documentele;

b) actele doveditoare privind calitatea solicitantului si relatia acestuia cu copilul/copiii pentru care solicita dreptul, pentru situatiile prevazute la art. 8 alin. (2);
c) actele doveditoare care sa ateste indeplinirea perioadelor prevazute de art. 2;
d) dovada eliberata de angajator sau organele competente privind veniturile realizate;
e) dovada privind suspendarea activitatii pentru perioada in care se solicita concediul pentru cresterea copilului;
f) orice alte documente care sa ateste indeplinirea conditiilor de eligibilitate.
3. Luati legatura si cu Primaria unde veti primi lista cu actele necesare.