Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CCC- broker de asigurari
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CCC- broker de asigurari

Buna ziua! Spuneti-mi, va rog frumos, daca sunt broker de asigurari beneficiez de indemnizatie pentru cresterea copilului? Mentionez ca, momentan beneficiez de indemnizatia de maternitate. Daca beneficiez, de ce acte am nevoie?
Va multumesc frumos!
1. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 13
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta, reprezentand indemnizatie sau stimulent de insertie, se acorda pe baza de cerere, insotita in mod obligatoriu de:

a) copia actului de identitate al solicitantului si a certificatului de nastere al copilului pentru care se solicita dreptul ori, dupa caz, de livretul de familie, certificate pentru conformitate cu originalul de catre persoana care primeste documentele;

b) actele doveditoare privind calitatea solicitantului si relatia acestuia cu copilul/copiii pentru care solicita dreptul, pentru situatiile prevazute la art. 8 alin. (2);

c) actele doveditoare care sa ateste indeplinirea perioadelor prevazute de art. 2;

d) dovada eliberata de angajator sau organele competente privind veniturile realizate;

e) dovada privind suspendarea activitatii pentru perioada in care se solicita concediul pentru cresterea copilului;

f) orice alte documente care sa ateste indeplinirea conditiilor de eligibilitate.

2. - Cel mai bine ar fi sa mergeti la Primarie sa solicitati lista cu actele necesare specifice situatiei dvs.
- Tot la Primarie veti depune apoi cererea si actele necesare.