Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul de crestere copil 0-2 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul de crestere copil 0-2 ani

Ce documente sunt necesare si cand trebuiesc depuse acestea?
1. - Se face cerere la angajator pentru suspendarea contractului individual de munca (CIM) pentru a intra in conecdiu crestere copil (CCC) pana la varsta de 2 ani.
- Apoi, in termen de 60 de zile lucratoare se depune la Primarie cererea tip si actele necesare pentru indemnizatia pentru CCC.
- Lista cu actele necesare specifice situatiei dvs. o procurati de la Primarie.

2. - Va redau, din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, actele cu caracter general necesare pentru indemnziatia pentru CCC:

Art. 13
(1) Drepturile prevazute de prezenta ordonanta de urgenta, reprezentand indemnizatie sau stimulent de insertie, se acorda pe baza de cerere, insotita in mod obligatoriu de:

a) copia actului de identitate al solicitantului si a certificatului de nastere al copilului pentru care se solicita dreptul ori, dupa caz, de livretul de familie, certificate pentru conformitate cu originalul de catre persoana care primeste documentele;

b) actele doveditoare privind calitatea solicitantului si relatia acestuia cu copilul/copiii pentru care solicita dreptul, pentru situatiile prevazute la art. 8 alin. (2);

c) actele doveditoare care sa ateste indeplinirea perioadelor prevazute de art. 2;

d) dovada eliberata de angajator sau organele competente privind veniturile realizate;

e) dovada privind suspendarea activitatii pentru perioada in care se solicita concediul pentru cresterea copilului;

f) orice alte documente care sa ateste indeplinirea conditiilor de eligibilitate.

- Cererea tip o procurati tot de la Primarie.
multumesc