Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general VINZARE EN GROSS
Discuție deschisă în Contabilitate în general

VINZARE EN GROSS

Buna seara,as dori sa stiu daca o societate are ca activitate comert cu ridicata al combustibililor solizi,lichizi si gazosi,mai precis de uleiuri minerale trebuie sa detina autorizatie de antrepozit fiscal,are vreo obligatie de a plati accize.Multumesc.
ART. 206^69 Condiţii de distribuţie şi comercializare

(4) Operatorii economici care intenţionează să comercializeze în sistem angro produse energetice - benzine, motorine, petrol lampant şi gaz petrolier lichefiat - sunt obligaţi să se înregistreze la autoritatea competentă conform procedurii şi cu îndeplinirea condiţiilor stabilite prin ordin al preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală
(5) Nu intră sub incidenţa alin. (2) şi (4) antrepozitarii autorizaţi pentru locurile autorizate ca antrepozite fiscale şi operatorii înregistraţi/destinatarii înregistraţi.

(7) Desfăşurarea activităţii de comercializare de către operatorii economici prevăzuţi la alin. (4) şi (6), care nu respectă obligaţiile menţionate la alin. (4) şi (6), constituie contravenţie şi se sancţionează potrivit prevederilor Codului de procedură fiscală. (Se abrogă de la 1 ian. 2012)

Ordinul este 1378/2009
aprobarea Procedurii si conditiilor de inregistrare a operatorilor economici care comercializeaza in sistem angro sau en detail produse energetice

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...