Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general vanzare produse energetice
Discuție deschisă în Contabilitate în general

vanzare produse energetice

Societatea comerciala "X" are inregistrate in obiectul de activitate, ca activitati secundare, "Comert cu ridicata al combustibililor solizi, lichizi si gazosi si alte produse derivate - cod CAEN 4671" si "Comert cu amanuntul al carburantilor pentru autovehicule in magazine specializate - cod CAEN 4730". SC "X" intentioneaza sa vanda din stocul propriu catre SC "Y" benzina, motorina si uleiuri auto, ca urmare a separarii activitatii din punct de vedere juridic. Accizele pentru benzina si motorina au fost achitate in momentul achizitionarii.
Ce conditii trebuiesc indeplinite pentru a se efectua aceasta vanzare?
Trebuie sa depuneti declaratiile de accize :

Situatia centralizatoare privind achizitiile si livrarile de produse accizabile
Scadenta
25 iunie 2009
Categorii de contribuabili
Operatorii inregistrati si neinregistrati, precum si reprezentantii fiscali implicati in comercializarea produselor accizabile
Baza legala
Art. 19210 Cod fiscal

Declaratia privind accizele Formular 103
Accize
Scadenta
25 iunie 2009
Categorii de contribuabili
Platitorii de accize
Baza legala
Art. 194 Codul fiscal
Observatii
Se depune indiferent daca se datoreaza sau nu accize pentru luna respectiva