Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... bunurile obtinute inaintea casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

bunurile obtinute inaintea casatoriei

bunurile obtinute inaintea casatoriei pot fi urmarite de creditori?
mentionez ca m-am casatorit in iunie 2011
va rog ajutati-ma cu un raspuns
ai cui creditori?
- ai sotului a caror bunuri proprii sunt in discutie? sau creditorii celuilalt sot?

Sotii raspund, potrivit art.32 C. familiei impreuna pentru datoriile lor comune.

Creditorii personali nu pot urmări bunurile comune, ci numai bunurile proprii ale soţului debitor. Dacă bunurile proprii ale soţului debitor nu sunt suficiente pentru acoperirea creanţelor creditorilor personali, aceştia pot cere împărţirea bunurilor comune, prin hotărâre judecătorească, însă numai în măsura necesară acoperirii creanţei. Acţiunea creditorilor personali pentru împărţirea bunurilor comune are caracter subsidiar. Acţiunea în justiţie se introduce împotriva ambilor soţi, astfel încât hotărârea să le fie opozabilă. Din ansamblul reglementarilor privind raporturile patrimoniale ale sotilor se degaja ideea ca, in general vorbind, urmeaza a fi considerate datorii comune numai acelea care sunt legate de bunurile comune sau sunt necesare sustinerii familiei, iar cele care izvorasc din acte juridice privitoare la bunurile unuia dintre soti, vor fi datorii proprii ale aceluia.

Creditorii personali se pot indrepta, in principiu, numai asupra bunurilor proprii ale sotului debitor, insa, daca acestea sunt neindestulatoare, ei pot cere impartirea bunurilor comune in proportia necesara pentru acoperirea creantei lor. La randul lor, creditorii comuni ai sotilor isi pot indrepta pretentiile si asupra bunurilor proprii ale acestora, daca cele comune nu sunt indestulatoare pentru satisfacerea creantelor lor.

Sper sa va fi fost de folos!
Nicoleta Silvia Hulpus, Consilier juridic
va multumesc frumos pt raspuns
mentionezca sotul este urmarit de creditori, iar bunul obtinut inaintea casatoriei este al sotiei
inteleg ca acesti creditori la care va referiti sunt personali ai sotului...deci urmaresc bunurile lui personale, daca nu se indestuleaza cer si partajarea bunurilor comune, insa nu se ating de bunul propriu al sotiei...sper ca intre timp, el sa nu fi devenit comun...
Da,mai intai se urmaresc bunurile proprii si abia apoi se discuta despre bunurile comune.
Bunul propriu al sotului nedebitor nu poate fi urmarit.