Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acordarea concediului suplimentar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acordarea concediului suplimentar

Care este baza legala pentru acordarea de zile suplimentare la concediul de odihna?

,, Angajatii care presteaza munci grele, periculoase sau vatamatoare (nocive), ori lucreaza in locuri de munca in care exista astfel de conditii, au dreptul, in fiecare an, la un concediu de odihna suplimentar cu o durata minima de 3 zile lucratoare.,,
Acest text a fost scos din lege, deci care ar fi acoperirea legala pentru acordarea concediului suplimentar?
Multumesc!
1. Codul muncii spune:
Art. 147
(1) Salariatii care lucreaza in conditii grele, periculoase sau vatamatoare, nevazatorii, alte persoane cu handicap si tinerii in varsta de pana la 18 ani beneficiaza de un concediu de odihna suplimentar de cel putin 3 zile lucratoare.

(2) Numarul de zile lucratoare aferent concediului de odihna suplimentar pentru categoriile de salariati prevazute la alin. (1) se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil si va fi de cel putin 3 zile lucratoare.

2. Asadar veti prevedea concediul suplimentar in CCM la nivel de unitate sau, daca nu aveti asa ceva, in Regulamentul intern al unitatii.
dragosm1969 a scris:

Care este baza legala pentru acordarea de zile suplimentare la concediul de odihna?

,, Angajatii care presteaza munci grele, periculoase sau vatamatoare (nocive), ori lucreaza in locuri de munca in care exista astfel de conditii, au dreptul, in fiecare an, la un concediu de odihna suplimentar cu o durata minima de 3 zile lucratoare.,,
Acest text a fost scos din lege, deci care ar fi acoperirea legala pentru acordarea concediului suplimentar?
Multumesc!

Din care lege a fost scos acest text invocat de dvs ? ... daca exista un contract colectiv de munca aplicabil angajatorului care confera salariatilor care lucreaza in conditii grele, periculoase sau vatamatoare, dreptul la un concediu suplimentar , in acest caz se va aplica prevederile acestuia cu conditia ca durata CO suplimentar sa fie de cel putin 3 zile lucratoare
Multumesc pentru raspuns! Textul era luat din CCM, iar informatia mea era eronata cu privire la faptul ca aceasta prevedere a fost scoasa din lege (nu m-am documentat suficient).