Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna suplimentar pentru conditii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna suplimentar pentru conditii speciale de munca

Beneficiez de conditii speciale de munca conform H.G.nr1025/2003.
Intrebare:In aceste conditii speciale de munca trebuie sa beneficiez si de concediu de odihna suplimentar conform art.147 din codul muncii?Mentionez ca o parte din colegii mei(detin alte functii) au incheiat in CCM un act aditional in care este prevazut nr.de zile suplimentare de concediu de odihna.(inteleg ca aceste zile sunt aferente celor 3 zile minim si obligatorii regasite in art 147.alin.1 din codul muncii)
Salariatii care lucreaza in conditii grele, periculoase sau vatamatoare, nevazatorii, alte persoane cu handicap si tinerii in varsta de pana la 18 ani beneficiaza de un concediu de odihna suplimentar de cel putin 3 zile lucratoare.

Numarul de zile lucratoare aferent concediului de odihna suplimentar pentru categoriile de salariati mai sus mentionati se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil si va fi de cel putin 3 zile lucratoare.

În ceea ce priveşte stabilirea categoriilor de personal, a activităţilor şi a locurilor de muncă pentru care se acordă concediu de odihnă suplimentar, precum şi a condiţiilor de muncă grele, vătămătoare sau periculoase, urmează a se aplica dispoziţiile Legii nr. 31/1991 privind stabilirea duratei timpului de muncă sub 8 ore pe zi pentru salariaţii care lucrează în condiţii deosebite - vătămătoare, grele sau periculoase.