Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu asistent personal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu asistent personal

Va rog sa-mi spuneti daca persoana cu handicap grav are dreptul de a primi salariul cuvenit unui asistent personal fara a avea acest asistent, daca se poate da salariul cuvenit ingrijirii de un asistent personal persoanei cu handicap fara a avea asistent personal. Multumiri.
persoana cu handicap grav are dreptul de a primi o indemnizatie de insotitor in cazul in care nu are asistent personal.
indemnizatia de insotitor este trimisa pe numele persoanei cu handicap grav, pentru ca aceasta sa o poata folosi cum doreste (sa plateasca pe cine doreste sa o ajute).