avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Achiziţii publice achizitii medicamente-programe nationale de sanatate
Discuție deschisă în Achiziţii publice

achizitii medicamente-programe nationale de sanatate

STIMATE AVOCATNET,
Buna ziua,

lucrez intr-o farmacie a unui spital de copii si va rog daca este posibil sa ne sfatuiti concret in privinta posibilitatii de a achizitiona anumite medicamente finantate din programul national de sanatate, pentru anumiti pacienti internati in spital, cu deficiente grave de nutritie si boli hepatice cronice;

conform Hotararii Guvernului nr. 1388/2010 privind aprobarea programelor nationale de sanatate pentru anii 2011 si 2012, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, Nr. 893, din 31 ianuarie 2011,

pentru OBIECTIV 14: Diagnosticul precoce, prevenţia primară şi secundară, monitorizarea şi recuperarea unor afecţiuni cronice la copil

Obiectiv specific:
c. sindromul de malabsorbţie si diareea cronica la copil
f. hepatita cronica la copil

se pot achizitiona cu finantare din Program National Sanatate, urmatoarele tipuri de medicamente?

din sublista C2 (sau alta?): URSOFALK 250mg
KREON 10000 UI

alte medicamente se pot achizitiona? concret :
MEDICAMENTE de tipul
INOSINUM ( ISOPRINOSINE 500 mg)
ARGININA ASPARTAT (SARGENOR 1g)
SUPLIMENTE NUTRITIVE (polivitamine, minerale)
SUPLIMENTE ALIMENTARE (combinatii polivitamine, extracte din plante)
LAPTE PRAF SI LAPTE EMULSIE (lichid) cu diverse formule specifice gradului de malnutritie, indiferent de firmele producatoare, dar sa acopere carentele nutritionale pediatrice

suplimentele si formele de lapte au TVA 24%

multumiri, sper sa-mi puteti raspunde,
cu stima,
T.C.
Cel mai recent răspuns: Iuliana Cermak , Avocat 15:21, 21 Octombrie 2011
Va referiti la acest text de lege:
[ link extern ]

Incercati sa fiti mai explicita...OBIECTIV 14...la ce anexa a HG nr.1388/2010, va referiti?

La modul concret, formulati o adresa autoritatii competente, pentru a vi se raspunde, in mod obiectiv, la intrebari:
[ link extern ]

In functie de raspunsul primit, puteti reveni cu informatii/intrebari.

Legislatie aplicabila, in domeniu:
Modificarea normelor tehnice de realizare a programelor de sanatate pe 2011, respectiv Ordinul MS nr.1237/2011,aici:
www.avocatnet.ro/content/art...

[ link extern ]

[ link extern ]
Ultima modificare: Vineri, 21 Octombrie 2011
Iuliana Cermak, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul de a prescrie medicamente ContSters292683 ContSters292683 Buna ziua, Un medic poate prescrie legal pe o reteta simpla si medicamente din afara zonei lui de specializare? Orice medicament? Multumesc! (vezi toată discuția)
Dreptul la bursa medicala Oana E84 Oana E84 Buna seara as dori sa știu și eu dacă copilul meu cu autism are dreptul la bursa medicală pe acest diagnostic. Va multumesc (vezi toată discuția)
Testarea medicamentelor vasea_13 vasea_13 Exista vreo lege care sa ma oblige ca, in calitate de medic, sa testez un medicament inainte de al administra pacientului? Ex: Ajunge un pacient la UPU, se ... (vezi toată discuția)