Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate recensamant: ce diferenta este intre \"locuinta\" si ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

recensamant: ce diferenta este intre "locuinta" si "gospodarie"?

in legea recensamantului se vorbeste despre 2 notiuni care nu sunt in mod clar definite : locuinta si gospodarie . Cred ca din acest motiv vor aparea multe incurcaturi si o intreaga harababura. Puteti aduce clarificari ?
LOCUÍNȚÃ, locuințe, s.f. Loc. casă, construcție în care locuiește sau poate locui cineva; domiciliu. [Var.: (înv.) lăcuínță s.f.] – Locui + suf. -ință.

GOSPODÃRÍE, gospodării, s.f. 1. Totalitatea bunurilor care constituie averea (imobilă a) unui locuitor, îndeosebi a unui țăran (și a familiei sale); casă1.  Unitate formată dintr-o locuință și din persoanele (înrudite) care o locuiesc, trăind în comun; persoanele (înrudite) care locuiesc împreună, având buget comun și valorificând în comun bunurile dobândite prin munca lor. 2. Activitate casnică (a gospodinei); menaj. 3. (Ieșit din uz) Unitate de producție agricolă, de prestări de servicii etc. (de stat, cooperatistă sau particulară). 4. Conducere, administrare a unui bun, a unei instituții (publice) etc.; instituție sau ansamblu de instituții care asigură această conducere, administrare. Gospodărie comunală. – Gospodar + suf. -ie.
Cei care au fost atenti la explicatiile date la instruire sunt convins ca nu se vor incurca. Locuinta este apartamentul sau casa, iar gospodaria este formata din persoanele, in majoritatea covarsitoare a cazurilor, apartinand aceleiasi familii care locuiesc in acel apartament sau acea casa. Intr-o locuinta se pot afla mai multe gospodarii, mai bine zis mai multe familii.
raspunsul pe care mi l-ati dat nu-mi este de nici un folos. puteam si eu sa iau dictionarul si sa caut definitiile exacte ale celor doua cuvinte . Eu am intrebat care sunt sensurile termenilor de locuinta si gospodarie in acceptiunea legii recensamantului, nu pentru studii de lingvistica ! Se vede ca manifestati un soi de dispret si de superioritate fara acoperire in fata unuia ca mine care are si el saracul o nelamurire .
Notiunile la care va referiti sunt foarte cunoscute de catre recenzori. Consier intrebarea dvs. ca fiind pertinenta actiunii de recenzare pentru cale doua notiuni difera fata de Dex.

Va citez definitiile din materialele de instruire:

LOCUINŢA CONVENTIONALÃ • este o unitate distinctă din punct de vedere funcţional,
independentă de alte locuinţe sau spaţii, indiferent dacă este
ocupată de una sau mai multe gospodării.
Se consideră locuinţă:
apartamentul alcătuit din una sau mai multe camere de locuit, prevăzut cu dependinţe
corespunzătoare, formând un tot din punct de vedere constructiv şi funcţional.
locuinţa situată în casă individuală destinată, prin construcţie, să fie locuită, în general, de o singură gospodărie.
locuinţa cu dependinţe izolate formată din una sau mai multe camere de locuit, cu intrare separată, dar ale cărei dependinţe sunt izolate (în curte, la subsol, la mansardă etc.), neavând legătură funcţională cu camerele de locuit.
locuinţa fără dependinţe formată din una sau mai multe camere de locuit, cu intrare separată,
folosită, în general, de o singură gospodărie. camerele din clădirile de locuit sau cu altă destinaţie
• amplasate de-a lungul unor culoare, folosite pentru locuit de gospodării diferite, fiecare având intrare separată (chiar dacă nu au nicio dependinţă). În mod similar, vor fi înregistrate chiliile din incinta mânăstirilor (ocupate individual de călugări sau călugăriţe).
locuinţele situate în incinta instituţiilor sau a societăţilorcomerciale (inclusiv cantoanele izolate de-a lungul liniilor de cale ferată sau a drumurilor, clădirile izolate ale staţiilor meteorologice sau depozitelor rezervelor de stat, cantoanele zoopastorale sau silvice, clădirile izolate care deservesc instalaţiile sau reţelele de înaltă tensiune, staţiile şi releele de televiziune şi radio sau alte asemenea unităţi izolate) destinate unor lucrători care îndeplinesc activităţi sau funcţii care necesită prezenţa permanentă sau în caz de urgenţă în cadrul unităţilor economice sau social-culturale şi gospodăriilor acestora.
camerele din spaţiile colective de locuit (de tip cămin sau hotel) ocupate permanent de gospodăriile personalului de conducere, administrativ sau de serviciu, respectiv de gospodăriile studenţilor căsătoriţi sau de alte gospodării.
locuinţele destinate cazării temporare a persoanelor ale căror locuinţe au devenit
inutilizabile în urma unor catastrofe naturale sau accidente sau ale căror locuinţe sunt
supuse demolării, în vederea realizării de lucrări de utilitate publică sau a
unor lucrări de reabilitare, care nu se pot efectua în clădiri ocupate de
locatari.
Nu sunt considerate locuinţe: • încăperile din spaţiile colective de locuit (camerele din hoteluri,
dormitoarele din internate sau căminele de copii, din căminele studenţeşti
sau de bătrâni, saloanele din spitale etc.), care nu constituie locuinţe
permanente pentru una sau mai multe gospodării;
• încăperile din construcţii gospodăreşti sau dependinţe izolate de locuinţa
obişnuită, ocupate de membrii aceleiaşi gospodării;
• camerele de gardă, camerele folosite de personalul care lucrează în ture.
ALTE UNITÃŢI DE LOCUIT
(unitatea locuită din
necesitate)
• Deşi anumite unităţi de locuit nu corespund în întregime definiţiei locuinţei
convenţionale, ele pot constitui, la momentul recensământului,
reşedinţa principală a uneia sau mai multor persoane care fac parte
din una sau mai multe gospodării. Aceste spaţii fac parte din categoria
locuinţelor neconvenţionale, reprezentând unităţi locuite din necesitate.

Gospodărie • grupul de două sau mai multe persoane care locuiesc împreună în mod
obişnuit, având, în general, legături de rudenie şi care se gospodăresc în
comun (contribuie împreună la aprovizionarea şi la consumul de alimente
şi de alte bunuri esenţiale traiului) şi participă integral sau parţial la
bugetul de venituri şi cheltuieli;
Formează o gospodărie şi:
• grupul de două sau mai multe persoane între care nu există legături de
rudenie, dar care declară că, prin înţelegere, locuiesc şi se gospodăresc în
comun şi participă integral sau parţial la bugetul de venituri şi cheltuieli al
gospodăriei;
• persoanele care declară că locuiesc şi se gospodăresc singure.