Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general formula pentru dobanda
Discuție deschisă în Contabilitate în general

formula pentru dobanda

daca este vreun matematician... :D : cum calculez valoarea totala a unei sume care creste zilnic cu 1%
;)
Baza sau baza +1% ? Simplu ! Un excel ..
Doar baza Baza + (nr.zile* 1%)
ContSters210520, utilizator
suma creste zilnic cu 1%; deci a doua zi suma va fi: suma + 1% *suma); ca si in cazul dobanzilor cu capitalizare,
lecristina, utilizator
Cel mai usor este calcularea cu Excell. Daca nu va pricepeti apelati la o cunostinta... sau faceti calculul manual !
Afisati suma si va fac calculul !

Suma 1% total (B+C)

ContSters210520, utilizator
multumesc pentru ajutor. foarte de folos ajutorul dvs.... si al excelului :D
multumesc inca o data