Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita pensie alimentara neplatita de doi ...
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita pensie alimentara neplatita de doi ani jumatate

Buna ziua. Am divortat din iunie 2009 iar in sentinta de divort (care este definitiva si irevocabila) s-a stabilit o pensie alimentara pe care fostul meu sot trebuia sa mi-o plateasca lunar pt.cei doi copii minori care au ramas in intretinerea mea . Dupa procesul de abandon de familie pe care l-am intentat fostului meu sot nu am primit nici un ban din urma pt.pensia neplatita pt.ca avocata mea nu m-a constituit parte civila la prima infatisare . Degeaba mi-am angajat alt avocat si am facut si recurs . Un alt avocat m-a sfatuit sa investesc sentinta de divort cu formula executorie si sa mergem impreuna la un executor . Am de recuperat din iunie 2009 cam 32000 roni . Fostul meu sot este administrator si asociat unic la o firma de constructii si nu are bunuri pe numele sau toate bunurile sint inregistrate pe firma sa . Mentionez ca are pe firma masini , utilaje , cladiri , terenuri , etc.in valoare de 200.000 roni . As vrea sa stiu aceste bunuri mobile si imobile care sint in proprietatea firmei la care el este unic asociat si administrator pot fi executate silit ? Acum un an am fost la un executor care aproape m-a dat pe usa afara cind i-am cerut acest lucru si mi-a spus ca nu poate executa bunurile de pe firma . Ulterior am aflat ca acest executor se cunoaste cu fostul meu sot . Va rog sa ma ajutati cu un sfat . Va multumesc .
Pentru faptul ca nu v-a platit incpontinuare pensie puteti face o noua plangere penala pentru abandon si cereri banii din urma. Mai puteti sa depuneti sentinta investita la executor si sa incepeti executarea silita. Dupa primirea somatiuei de catre debitor formulati si plangere penala pentru nerespectarea hotararii judecatoresti pentru ca se va dovedi reaua credinta in cele doua plangeri penale.
Sumele de bani la care a fost obligat fostul sot cu titlu de pensie de intretinere i puteti recupera pe calea executarii silite doar pentru bunurile ce sunt proprietatea debitorului, deci al fostului sot. Bunurile ce apartin firmei nu pot fi executate silit.
Puteti formula din nou plingere penala de abandon de famile si chiar daca nu v-ati constituit atunci parte civila o putei face acum. contactati un avocat.