Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA taxare inversa
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA taxare inversa

Va rog, daca ma poate lamuri cineva!
In cazul achizitiei de cereale - grau pentru insamantat, operatiune cu taxare inversa, achizitorul acestuia este cumparatorul final? Trebuie sa plateasca tva-ul, in cazul in care furnizorul a mentionat in rubrica de tva - taxare inversa?
Regula se aplica si pentru achizitii intracomunitare (ambii parteneri impozabili in scopuri de tva) ?
pentru a se putea aplica masurile de simplificare in cazul cerealelor, atat vanzatorul cat si cumparatorul trebuie sa fie persoane impozabile inregistrate in scopuri de tva in romania.
in cazul achizitiilor intracomunitare, ambii parteneri trebuie sa detina coduri de tva valide (vies intracomunitar)
in ambele cazuri persoana obligata la plata taxei este beneficarul care inregistreaza taxare inversa, deci practic autolichideaza taxa.
nu este obligatoriu ca beneficuarul sa fie consumator final. acesta poate revinde marfa la randul sau in aceleasi conditii, dar respectand prevederile susmentionate.
Multumesc! Nu prea am inteles...Daca s-a cumparat grau pentru insamantat din Italia, furnizorul italian a trecut in factura taxare inversa, beneficiarul din Romania trebuie sa calculeze si sa plateasca tva 24% la 25 ale lunii urmatoare lunii in care s-a emis factura? Sau a doua varianta, plateste tva numai cand vinde productia rezultata... sau nici atunci , ca revinde graul in Italia si scrie pe factura taxare inversa... Nu stiu cum este corect...
la achizitie nu platiti tva in romania, inregistrati taxare inversa prin formula 4426 = 4427.
daca revindeti graul in romania catre persoane inregistrate in scopuri de tva, facturati in regim de taxare inversa, deci nu colectati tva.
daca revindeti graul in italia, facturati fara tva, livrarea fiind scutita cu drept de deducere, cf art. 143, alin 2, lit a din codul fiscal