Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie copil

Buna seara,
Am si eu o intrebare referitoare la indemnizatie:
Am lucrat pana in luna a7a 2011, dupa ce mi-am dat demisia am aflat ca sunt gravida, daca platesc indemnizatia de venit pot beneficia de indemnizatia de crestere copil?
Multumesc!
Alexandra Defta.
Nu aveti ce plati. Ca sa beneficiati de indemnizatie CIC trebuie pe 12 luni anterior datei nasterii copilului trebuie sa aveti realizate venituri pentru care platiti iimpozit.
OUG 111/2010:
Art. 2
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:
a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, precum si de o indemnizatie lunara;
b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.
ContSters42179, utilizator