Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii plata dividende catre actionari.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

plata dividende catre actionari.

in cazul in care se distribuie dividende din profitul anilor trecuti catre actionarii unei societati cum se procedeaza la impozitare ? se cumuleaza cu drepturile salariale din luna in care se face plata in cazul in care sunt si salariati ? sau se impoziteaza separat doar dividendele. Se mai retin si celelalte obligatii de la ei? Societatea mai plateste celelalte obligatii ?
Salariatii ,care nu sunt actionari, pot primi si ei o parte din aceste dividende ?cat ?
si cum se impoziteaza .separat sau cumulat cu salariul din luna in care primesc.
Se mai retin si celelalte obligatii ? pensii,somaj,sanatate,,,
Cum se declara impozitul in D112 sau 100 ? multumesc
Impozitul pe dividende este un impozit cu retinere la sursa si nu ar elegatura cu salariul.
Se declara in D 100.
Nu se retin alte contributii.