Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Acordare dividende sau venit salarial
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Acordare dividende sau venit salarial

E posibil acordarea dividendelor diferentiat la aceeasi firma? adica toti actionarii sa ia dupa actiuni detinute si managerii sa mai ia in plus si pentru realizarea unor criterii economice prestabilite? sau asta din urma chiar daca e din profitul net, se considera venit salarial si se platesc contributii?
Pentru actionari, acestia au dreptul la dividende daca firma are profit si se hotaraste alocarea de dividende in adunarea generala. Singura diferentiere intre ei e dupa numarul de actiuni detinute.
Pentru manageri, care presupun ca au un contract cu firma, suma de bani primita se impoziteaza.
Multumesc pentru raspuns. Precizez ca si managerii sunt actionari. La impozitare v-ati referit strict la impozit sau si la cas, somaj, santate?