Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Calcularea pretului unui produs.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Calcularea pretului unui produs.

Buna ziua

Dorim sa deschidem un magazin mixt, dar nu stiu corect cum trebuie sa calculez pretul sfarsit al unei produs. Cum trebuie sa calculez TVA-ul, adaosul.
Puteti sa ajutati cu o calculatie exemplu.
PVA(pret vanzare cu amanuntul) = Cost de achiziţie + Adaos comercial + TVA
Ex.: Paine pret achizitie 2 .2 lei
Ados;10% deci 0.22 lei
TVA 24% deci (2.2+0.22)*24=0.58
pva=2.2lei+0.22+0.58=3 lei
Bria Laurentiu, Contabil
PV - pret vanzare
PA - pret achizitie
AC - ados comercial.
TVA - taxa pe valoare adaugata

PA+AC=PV+TVA
10+5 (50%)=15+24%=18,6 lei
pret achizitie e cu tva ?