Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se trece in cartea de munca?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se trece in cartea de munca?

Buna ziua,

Am si eu o intrebare. Am infiintat un SRL si vreau sa angajez part-time o ruda de a mea. Am optat pentru salariul minim de 2 milioane si ceva. Persoana respectiva ar mai avea nevoie de inca 4 ani de munca pentru a lua pensie completa, acest lucru il va ajuta sau nu ?
Nu-l prea ajuta... intrucat ii trebuie un c.i.m. cu norma intreaga.
De exemplu, daca i-ati incheiat un c.i.m. cu timp partial de 4 ore/zi perioada lucrata de el se imparte la 2. Adica, la 1 an de zile lucrat cu 4 ore/zi inseamna o vechime in munca de 6 luni de zile.
Multumesc pentru raspunsul rapid. As vrea totusi sa stiu cam care ar fi taxele sociale (asigurare medicala, etc) pe care trebuie sa i le platesc unui angajat full-time.
ªomaj angajat 2008:
- contribuţia individuală datorată la bugetul asigurărilor pentru şomaj conform art. 27 din Legea nr. 76/2002, cu modificările şi completările ulterioare, este de 0,5%
- baza de calcul contribuţie şomaj angajat 2008
cota se aplică asupra bazei lunare de calcul, reprezentată de venitul brut realizat lunar, în situaţia persoanelor asigurate obligatoriu.
ªomaj angajator 2008:
- contribuţia datorată de angajatori la bugetul asigurărilor pentru şomaj conform art. 26 din Legea nr. 76/2002, cu modificările şi completările ulterioare, este de 1% în perioada ianuarie - noiembrie şi 0,5% începând cu luna decembrie
- baza de calcul contribuţie şomaj angajator 2008
cota se aplică asupra sumei veniturilor care constituie baza de calcul a contribuţiei individuale la bugetul asigurărilor pentru şomaj

Sănătate angajator 2008
Pentru anul 2008 cotele de contribuţii pentru asigurările de sănătate, prevăzute de Legea nr. 95/2006, cu modificările şi completările ulterioare, se stabilesc astfel:
a) 5,5% începând cu 1 ianuarie 2008 şi 5,2% începând cu 1 decembrie 2008 , pentru cota prevăzută la art. 258 din Legea nr. 95/2006, cu modificările şi completările ulterioare

Sănătate angajator 2008
Pentru anul 2008 cotele de contribuţii pentru asigurările de sănătate, prevăzute de Legea nr. 95/2006, cu modificările şi completările ulterioare, se stabilesc astfel:
a) 5,5% începând cu 1 ianuarie 2008 şi 5,2% începând cu 1 decembrie 2008 , pentru cota prevăzută la art. 258 din Legea nr. 95/2006, cu modificările şi completările ulterioare ..

Sănătate angajat 2008 - 5,5% începând cu 1 iuliie 2008 ,

- cotele de contribuţie de asigurări sociale pentru anul 2008 (angajator)
1 ianuarie - 30 noiembrie: condiţii normale 29%; condiţii deosebite 34%; condiţii speciale de muncă 39%
1 decembrie + : condiţii normale 27,5%; condiţii deosebite de muncă 32,5%; condiţii speciale de muncă 37,5%.
- cota contribuţiei individuale de asigurări sociale este de 9,5%, indiferent de condiţiile de muncă
(în procentul de 9,5% este inclusă şi cota de 2% aferentă fondurilor de pensii administrate privat);

- contribuţia datorată de angajator la Fondul de garantare pentru plata creanţelor salariale este de 0,25%;

- cotele de contribuţii datorate de angajatori în funcţie de clasa de risc, potrivit Legii nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de muncă şi boli profesionale, cu modificările şi completările ulterioare, se stabilesc de la 0,4% la 2%, aplicate asupra sumei veniturilor brute realizate lunar.
elis a scris:

Nu-l prea ajuta... intrucat ii trebuie un c.i.m. cu norma intreaga.
De exemplu, daca i-ati incheiat un c.i.m. cu timp partial de 4 ore/zi perioada lucrata de el se imparte la 2. Adica, la 1 an de zile lucrat cu 4 ore/zi inseamna o vechime in munca de 6 luni de zile.

Puteti sa ne spuneti si baza legala la cele afirmate mai sus?
Stiam ca vechimea in munca se calculeaza in zile, saptamani, luni, ani si nu in ore .
Conform Legii 19/2000, art.37 : (1) În sistemul public stagiul de cotizare se constituie din însumarea perioadelor pentru care s-a datorat contribuţia la bugetul asigurărilor sociale de stat de către angajator şi asigurat sau, după caz, s-a datorat şi plătit de către asiguraţii prevăzuţi la art. 5 alin. (1) pct. IV şi V şi alin. (2).
ART. 41
(1) Pensia pentru limită de vârstă se acordă asiguraţilor care îndeplinesc, cumulativ, la data pensionării, condiţiile privind vârsta standard de pensionare şi stagiul minim de cotizare realizat în sistemul public.
(2) Vârsta standard de pensionare este de 60 de ani pentru femei şi 65 de ani pentru bărbaţi. Atingerea vârstei standard de pensionare se va realiza în termen de 13 ani de la data intrării în vigoare a prezentei legi, prin creşterea vârstelor de pensionare, pornindu-se de la 57 de ani pentru femei şi de la 62 de ani pentru bărbaţi, conform eşalonării prevăzute în anexa nr. 3.
(3) Stagiul minim de cotizare atât pentru femei, cât şi pentru bărbaţi este de 15 ani. Creşterea stagiului minim de cotizare de la 10 ani la 15 ani se va realiza în termen de 13 ani de la data intrării în vigoare a prezentei legi, conform eşalonării prevăzute în anexa nr. 3.
(4) Stagiul complet de cotizare este de 30 de ani pentru femei şi de 35 de ani pentru bărbaţi. Atingerea stagiului complet de cotizare se va realiza în termen de 13 ani de la data intrării în vigoare a prezentei legi, prin creşterea acestuia, pornindu-se de la 25 de ani pentru femei şi de la 30 de ani pentru bărbaţi, conform eşalonării prevăzute în anexa nr. 3.
(5) Asiguraţii care îndeplinesc condiţiile prevăzute de prezenta lege pentru obţinerea unei pensii pentru limită de vârstă, cu excepţia pensiei anticipate şi a pensiei anticipate parţiale, îşi pot continua activitatea numai cu acordul angajatorului.
(6) În situaţia asiguraţilor care au depus cerere de pensionare, angajatorii acestora nu pot dispune încetarea raporturilor de muncă, de serviciu sau a calităţii de membru cooperator, după caz, în vederea pensionării, decât după primirea deciziei de admitere a cererii de pensionare.

Singura diferenta intre cei cu norma de 8 ore si cei cu norma partiala va fi marimea pensiei .
Cu alte cuvinte cel cu 8 ore va avea o pensie mai mare decat cel cu 2,4,6... ore .
putica, utilizator
daca l-ai angajat cu dua ore, pentru a face patru ani vechime ii trebuiesc 8 ani de minca.