Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Se trece in cartea de munca?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Se trece in cartea de munca?

Buna ziua,

Am si eu o intrebare. Am infiintat un SRL si vreau sa angajez part-time o ruda de a mea. Am optat pentru salariul minim de 2 milioane si ceva. Persoana respectiva ar mai avea nevoie de inca 4 ani de munca pentru a lua pensie completa, acest lucru il va ajuta sau nu ?
carmenmur a scris:

daca l-ai angajat cu dua ore, pentru a face patru ani vechime ii trebuiesc 8 ani de minca.

Baza legala ?

Sa intelegem ca un salariat care a lucrat toata viata cu norma intreaga (8 ore/zi) poate iesi la pensie in jurul varstei de 60-65 ani, iar un salariat care a lucrat toata viata cu norma partiala (2 ore/zi) poate iesi la pensie in jurul varstei de 120 - 130 ani .

Codul Muncii : Legea 53/2003 : ART. 103
(1) Salariatul încadrat cu contract de muncă cu timp parţial se bucură de drepturile salariaţilor cu normă întreagă, în condiţiile prevăzute de lege şi de contractele colective de muncă aplicabile.
(2) Drepturile salariale se acordă proporţional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.
Corect!
Se tinea cont de norma intreaga pana la aparitia OU 65/2005. Stagiul de cotizare pentru pensie, indiferent de durata muncii. Numai stagiul pentru deschiderea dreptului de somaj trebuie sa fie de 12 luni cu norma intreaga sau sa realizeze 12 luni din 24 luni cumuland perioadele de part time.