Forum Discuţii juridice Executare silită popriri pe conturi-donatii umanitare
Discuție deschisă în Executare silită

popriri pe conturi-donatii umanitare

Buna ziua, sotul meu a facut un imprumut la banca pe societate... de un an nu a mai platit ratele dearece avem copilul bolnav de leucemie si in prezent il tratam la o clinica din europa... eu aveam 3 conturi deschise, iar doua din ele au fost blocate din cauza doatoriei la banca a sotului meu... Eu vreau sa stiu daca pot fi blocate sumele de bani din conturi care provin din donatii umanitare??? Va multumesc...
Nu inteleg de ce au fost blocate conturile dvs. daca datoria/titlul executoriu era pe numele sotului dvs/pe societate ...

Puteti sa formulati o contestatie la executare solicitand anularea executarii, neexistand titlu executoriu pe numele dvs.-contul fiind pe numele dvs., pe de o parte iar pe de alta parte, daca veti reusi sa dovediti si faptul ca acele sume poprite/indisponibilizate, au o destinatie speciala-ingrijirea copilului bolnav, sper ca veti reusiti sa aveti castig de cauza si sa anulati/suspendati-dupa caz, executarea silita.

Pana la solutionarea contestatiei la executare, solicitati suspendarea provizorie a executarii silite in baza disp. art.403 c.proc.civ. (dupa caz-alin.4, respectiv suspendarea provizorie a executarii pana la solutionarea cererii de suspendare de catre instanta, cerere subsidiara in cadrul contestatiei la executare -vedeti si disp. art.399 c.proc.civ.).

Ajuta si disp. art.452 (2) C.proc.civ.:
"Nu sunt supuse executarii silite prin poprire:
a) sumele care sunt destinate unei afectiuni speciale prevazute de lege si asupra carora debitorul este lipsit de dreptul de dispozitie;
b)sumele reprezentand credite nerambursabile sau finantari primite de la institutii sau organizatii internationale pentru derularea unor programe ori proiecte".

Iuliana Cermak, Avocat
Multumesc pentru raspuns... cand sotul meu a solicitat creditul a trebuit sa semnez niste acte... As vrea sa stiu daca exista o modalitate de a anula definitiv aceasta poprire....deoarece toate sumele care intra in cont sunt donatii... reiese din extrasele de cont, iar eu ma aflu in Italia unde continua copilul tratamentul si imi este ft greu sa fac fata cheltuielilor cu conturile blocate...
Nu stiu ce acte ati semnat dar daca sunteti coplatitor/girant, lucrurile se complica...va recomand sa apelati la sfaturile/reprezentarea/asistarea-serviciile unui avocat.
Cum as putea face acest lucru daca sunt in Italia in spital cu copilul? Pe toate extrasele de cont daca ar fi analizate banca nu ar trebui sa puna poprire... pt ca apare scris la explicatii DONATIE PENTRU... sau AJUTOR UMANITAR pentru... Stiu ca pot fi blocate alte sume decat cele provenite din donatii umanitare...