Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... constructie inceputa de doi viitori soti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

constructie inceputa de doi viitori soti

prietena mea (viitoarea sotie) are atribuit de la primarie conform legii nr 15/2003 un teren pe care vrem sa incepem sa construim impreuna o casa. constructia trebui inceputa in scurt timp deoarece avem termen de un an sa incepem lucrarea.noi urmeaza sa ne casatorim dupa inceperea lucrarii.ce trebuie sa fac ca sa fiu si eu proprietar al constructiei in fata legii?
buna ziua!
faceti un acord de asociere!
si asta dupa obtinerea autorizatiei de construire.
acest acord se va inscrie in CF-ul imobilului, iar procesul verbal de receptie finala a constructiei se va emite pe numele amandurora.
Solicitati impreuna certificatul de urbanism care va sta la baza eliberarii autorizatiei de constructie.
De vreme ce sunteti trecuti impreuna in autorizatia de constructie se subintelege ca sunteti coproprietari.
Documente necesare pentru completarea dosarului ce se depune in vederea emiterii AC:
- cerere pentru emiterea Autorizatie de Construire, inclusiv anexa, completata cu elementele de identificare si datele tehnice conform Proiectului de Autorizare de Construire (PAC);
- P.A.C., inclusiv referatele de verificare si cel de expertiza tehnica, dupa caz, semnate si stampilate in original (doua exemplare);
- actul doveditor al titularului asupra imobilului, care sa ii confere solicitantului dreptul de executiea lucrarilor de constructie;- certificatul de urbanism;
- fisele tehnice pentru obtinerea avizelor cerute prin certificatul de urbanism, necesare emiterii Acordului Unic (act cu valoare de avizconform, care insumeaza avize si acorduri favorabile, exprimate prin fise tehnice, pentru unitati urbane), precum si documentatiile tehnice necesare emiterii avizelor si acordurilor care sunt in competenta de obtinere a emitentului;
- declaratia pe propria raspundere privind inexistenta unor litigii juridice asupra imobilului;
- documentele de plata pentru emiterea Autorizatie de Construire, pentru avizele si acordurile necesare.
In acelasi timp cu Autorizatia de Construire se poate solicita si Proiectul pentru Organizarea Executiei Lucrarilor (P.O.E.).
autorizatia de constructie se va emite doar pe numele viitoarei sotii, nu si pe numele dvs.
varianta ca aceasta constructie sa devina coproprietatea dvs, estte ca ulterior emiterii acestei autorizatii sa faceti acel acord de asociere, pe care sail intabulati in CF.
...daca la data finalizarii constructiei sunteti casatorit se considera dobandita constructia in timpul casatoriei si in baza unei declaratii autentificate la notar data de sotie prin care recunoaste calitatea de bun comun a constructiei veti fi intabulat in cf si dumneavoastra...