Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cand pot sustine examen pentru redobandirea permisului ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cand pot sustine examen pentru redobandirea permisului de conducere?

buna seara, am o nelamurire si as avea o deosebita stima sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare: in data de 20.06.2009, am fost prins conducand sub influenta bauturilor alcoolice cu o alcoolemie peste limita legala; s-a dat urmatoarea sentinta:: Admite recursul. Casează în parte decizia. În baza art. 87 alin.1 din OUG 105/2002 cu aplic.art. 74 alin.1 lit.a şi c CP şi art. 76 lit. d CP condamnă pe inculpatul Boianu Robert Dorin la pedeapsa de 10 luni închisoare. Interzice inculpatului drepturile prev. de art. 74 lit,.a teza a II-a şi lit. b CP pe durata prev. de art. 71 CP. În baza art. 81 CP dispune suspendarea condiţionată a executării pedepsei aplicate inculpatului pe durata termenului de încercare de 2 ani şi 10 luni închisoare. Atrage atenţia inculpatului asupra dispo.art., 83 CP. În baza art. 71 alin.5 CP suspendă executarea pedepsei accesorii. Cheltuielile judiciare rămîn în sarcina statului. Onorariu apărător oficiu în cuantum de 200 lei va fi virat din fondurile MJ către Baroul Dolj. Decizie definitivă.intrebarea mea este cand am si eu dreptul sa sustin din nou examenul pentru a intra in posesia permisului de conducere. cu deosebita stima ROBERT BOIANU
Dupa un termen de 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.
La expirarea unui an de la ramanerea definitiva si irevocabila a hotararii judecatoresti puteti depune actele in vederea sustinerii unui nou examen pt permis.