Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie cu preaviz in perioada de proba?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie cu preaviz in perioada de proba?

Buna seara,

Stie cineva daca in perioada de proba de 3 luni este nevoie de preaviz in caz de demisie? Multumesc!
Potrivit art. 31 alin. 3 din Codul muncii, Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare
scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi
necesară motivarea acesteia.
Deci nu este nevoie de preaviz ci de o simpla notificare
cristiana_h a scris:

Buna seara,

Stie cineva daca in perioada de proba de 3 luni este nevoie de preaviz in caz de demisie? Multumesc!

Daca va dati demisia, atunci regula in materie de incetare a contractului individual de munca din initiativa salariatului este incetarea dupa expirarea unui termen de preaviz, in conditiile art. 81 C. muncii.

Daca doriti o incetare a c.i.m. fara preaviz in perioada de proba, atunci sunt incidente prevederile art.31 alin.3 C.mun. la care s-a facut referire in mesajul anterior.
Multumesc!
Asta voiam sa stiu... cu privire la perioada de proba ca atare, nu dupa.

O zi buna tuturor!
Revin la subiect...
Am o prietena in situatia mai sus expusa, conditiile ii sunt de nesuportat acolo, astfel incat ma intreba daca in perioada de proba are optiunea de a intra in concediu medical.

Se cauta orice solutii de evadare! :)

Va multumesc din nou!
Poate intra si in concediu medical dar mai bine este sa inceteze CIM prin notificare in perioada de peoba, asa cum au spus colegii mei.