Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intrerupere contract de munca/concediu fara salar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intrerupere contract de munca/concediu fara salar

Sunt in prezent angajata la o firma pe perioada nedeterminata. Am primit o alta oferta pentru un loc de munca, dar cei de acolo, conform politicii firmei fac pentru inceput contract de munca pe perioda determinata de 3 luni. Ca sa nu risc, as vrea sa fac o intrerupere pentru cele trei luni/concediu fara salar la firma de baza, pana in momentul cand voi fi foarte sigura ca am contractul pe perioada nedeterminata in partea cealalta. Este posibil din pct. de vedere legal, fara sa fiu prinsa ? Care ar fi modalitatea?
Exista posibilitate ca dupa expirarea celor 3 luni sa ramaneti fara loc de munca ... prin urmare, la actualul angajator faceti cerere de CFP pentru acea perioada ...