Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bursa medicala pentru astm bronsic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bursa medicala pentru astm bronsic

Buna seara!
Ma intereseaza sa stiu daca se acorda bursa pe motive medicale pentru un elev de clasa a 8-a care este diagnosticat cu astm bronsic, pentru care a urmat pana in iunie a.c. tratament de spacialitate. Momentan nu i se mai administreaza niciun medicament, ci doar tratamente naturiste; foloseste acel aparat specific atunci cand are crize( se sufoca).
Daca are dreptul la bursa, care sunt pasii ce trebuie urmati? Ce trebuie sa contina dosarul si unde trebuie depus? Va multumesc!
O seara buna!
Hotararea 558/1998 Criteriu din 03/09/1998 ANEXA 1
Criteriu general de acordare a burselor şi a altor forme de sprijin
material pentru elevii din învăţământul preuniversitar de stat,
cursuri de zi
Publicat în Monitorul Oficial nr. 347 din 14/09/1998

6. Bursele de ajutor social se acorda urmatoarelor categorii de elevi din invatamantul preuniversitar de stat,cursuri de zi:

a) orfani, bolnavi de TBC si care se afla in evidenta dispensarelor scolare, cei care sufera de diabet, boli maligne, sindromuri de malabsorbtie grave, insuficiente renale cronice,astm bronsic,epilepsie, cardiopatii congenitale, hepatita cronica, glaucom, miopie grava, boli imunologice, cei infestati cu virusul HIV sau bolnavi de
SIDA, cei care sufera de poliartrita juvenila, spondilita anchilozanta sau reumatism articular, handicap locomotor.
Acordarea burselor pentru motive medicale se face cu avizul medicului abilitat sa avizeze acordarea burselor conform Legii privind asigurarile sociale de sanatate nr. 145/1997, numai dupa efectuarea unor anchete sociale pentru a se analiza starea materiala a familiei;

7. Pentru obtinerea bursei de ajutor social, elevii sau reprezentantii legali ai acestora depun la comisia de atribuire a burselor din unitatea de invatamant, in termenul stabilit de aceasta, o cerere insotita de acte doveditoare privind dreptul de acordare a bursei de ajutor social

Teroretic,avand in vedere diagnosticul,ar putea beneficia,dar fiind vorba despre o bursa sociala trebuie sa va interesati pana la ce limta a venitulu mediu /membru de familie se acorda.Adresati-va unitatii de invatamant.
ContSters136493, utilizator
Va multumesc pentru raspuns! In concluzie inainte de indeplinirea criteriului privid venitul mediu/ membru de familie, mai intai trebuie sa primeasca avizul medical de la medicul de specialitate.
Multumesc inca o data!
Mai intai luati legatura cu unitatea de invatamant ,pt. a verifica daca mai sunteti in termen pt. depunerea dosarului.In unele unitati de invatamant dosarele s-au depus pana la 1 octombrie.
Cat despre avizul medicului de specialitate este absolut necesar ,este adevarat,dar primordial este sa va incadrati ca si venit,caci chiar in conditiile in care copilul este bolnav de astm bronsic,dar venitul pe membru /familie depaseste limita stabilita pt. acordarea acestei burse,copilul nu va putea beneficia de acest drept.