Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Se considera livrare intracomunitara?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Se considera livrare intracomunitara?

Buna ziua
O livrare de produse finite de la o soc. romaneasca catre alta soc. rom. cu locul livrarii in Italia, se considera livrare intracomunitara?
Si o alta intrebare, soc.romaneasca care primeste marfa in Italia, are un cod de tva din Italia dar emis pe numele administratorului(persoana fizica) se poate folosi pt. firma?
Multumesc!
1.factura proforma (furnizor)-in baza ei ati incasat un avans pentru marfa?
incasarea sumei in valuta
5124 conturi curente in valuta=419 XClienti - creditori-firma X-din Romania care avea banii
2.factura fiscala-client p.f. cu VIES -valid
411Y-clientul extern (peroana fizica care avea Cod VIES valid)=707-venit din vanzari marfurilor:
si descarcarea gestiunii furnizorului a marfurilor vandute, tinand cont de coeficientul “K” de repartizare a adaosului calculat pentru fiecare luna
%=371
3.decontarea avansului primit-Un proces verbal prin care firma X face plata in numele clientului dvs. Y -p.f.cu codul VIES-sau pe OP sa fie facuta mentiunea , plata pentru Y.
419X=411Y

Inteleg ca intrebarea dvs se mai refera si la evidenta pe care trebuie sa o faca firma X- care a platit banii in contul dvs(furnizor)-pentru marfa pe care ati livrart-o in beneficiul administartorului - adica clientu dvs. Y
1.plata( care furnizor-)
455(administratorul)=5124 conturi curente in valuta
Sper ca am reusit sa va ajut -daca intrebarea era mai clara -poate ca si raspunsul era mai bun.
Multumesc mult!