Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... lichidare stoc
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

lichidare stoc

va rog sa-mi explicati si mie cum inregistrez in contabilitate (partida simpla....avand o i.i) lichidarea stocului de marfa. vreau sa ma reprofilez si am un stoc de marfa pe care-l vand la pret de achizitie. va multumesc.
intocmiti factura de livrare catre cumparator si inregistrati suma incasata in RJIP.
daca sunteti platitor de tva, colectati tva aferenta si preluati sumele in jurnalul de vanzari si decontul de tva.

O.G. nr. 99/2000
ART. 18
Potrivit prezentei ordonanţe, prin vânzare de lichidare se înţelege orice vânzare precedată sau însoţită de publicitate şi anunţată sub denumirea de "lichidare" şi care, printr-o reducere de preţuri, are ca efect vânzarea accelerată a totalităţii sau numai a unei părţi din stocul de produse dintr-o structură de vânzare cu amănuntul, în una dintre următoarele situaţii:
[...]
d) schimbarea profilului structurii de vânzare, suspendarea sau înlocuirea unei activităţi comerciale desfăşurate în acea structură;
[...]

ART. 19
(1) Vânzările de lichidare sunt supuse notificării în baza unui inventar detaliat al mărfurilor de lichidat întocmit de comerciant, care este obligat să justifice cu documente legale provenienţa produselor respective. Notificarea se face la primăria localităţii în a cărei rază teritorială este amplasată structura de vânzare sau, după caz, la primăriile sectoarelor municipiului Bucureşti, cu cel puţin 15 zile înainte de începerea vânzărilor de lichidare în situaţiile prevăzute la art. 18 lit. a), d) şi e) şi cu cel puţin 5 zile înainte de începerea vânzărilor de lichidare în situaţiile prevăzute la art. 18 lit. b), c), f) şi g). Perioada pentru care se notifică vânzările de lichidare este de maximum:
a) 90 de zile pe an pentru cazurile prevăzute la art. 18 lit. a) şi f);
b) 60 de zile pe an pentru cazurile prevăzute la art. 18 lit. b), d), e) şi g);
c) 15 zile pe an pentru cazurile prevăzute la art. 18 lit. c).
(2) La cererea organelor de control abilitate comerciantul este obligat să justifice cu documente legale situaţia care a motivat vânzarea de lichidare, în termen de maximum 10 zile de la finalizarea operaţiunilor de lichidare pentru situaţiile prevăzute la art. 18 lit. a) - d), f) şi g) şi, respectiv, de maximum 45 de zile în cazul situaţiilor prevăzute la art. 18 lit. e).
(3) Orice anunţ sau altă formă de publicitate privind vânzarea de lichidare trebuie să specifice în mod obligatoriu data de debut a vânzării şi durata acesteia, precum şi sortimentul de mărfuri supus vânzării de lichidare, în cazul în care operaţiunea nu se referă la totalitatea produselor din structura de vânzare.
ART. 20
(1) Pe durata vânzărilor de lichidare se pot lichida numai produsele înscrise în lista de inventar aferentă notificării şi aflate în stocul unităţii comerciale la data depunerii/transmiterii notificării. Stocul este format din produsele expuse în spaţiile destinate vânzării şi cele aflate în depozitele structurii de vânzare; produsele deţinute în antrepozite şi/sau în depozite situate în afara structurii de vânzare pentru care a fost făcută notificarea nu intră în componenţa stocului de lichidat.
(2) Pot face obiectul vânzărilor de lichidare numai produsele care fac parte din stocul structurii de vânzare şi a căror contravaloare a fost achitată de comerciant la data depunerii/transmiterii notificării sau a emiterii hotărârii judecătoreşti prevăzute la art. 18 lit. b), sau la data evenimentelor prevăzute la art. 18 lit. g).

vanzarea la pret de achizitie trebuie sa respecte prevederile legale susmentionate.
va multumesc deocamdata.....dar tin sa precizez ca sunt neplatitor de tva , iar vanzarea o fac catre persoane fizice....cu bon fiscal. in nir-uri am inregistrat un pret de vanzare....iar acum trebuie sa fac aceasta vanzare la alt pret (cel de achizitie). trebuie incheiata vreo declaratie ceva sau o notificare prin care sa mentionez reducerea acestor preturi de la "x" la "y" pentru fiecare produs?
nu ati citit prevederile legale mentionate de mine?
trebuie sa procedati conform legii.