avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

In cazul unui nou contract de munca in care perioada de proba este de 3 luni salariatul poate pleca la alta firma prin demisie sau fara demisie?
Cel mai recent răspuns: Avology SRL , Consilier juridic 08:52, 28 Octombrie 2011
in cazul in care s-a incheiat un contract scris trebuie sa-si faca demisie scrisa.
Art.31 din Codul Muncii actualizat prevede la pct.(3): Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probã, contractul individual de muncã poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisã, fãrã preaviz, la iniţiativa oricãreia dintre pãrţi, fãrã a fi necesarã motivarea acesteia.

In cazul in care plecarea se doreste a se face dupa finalizarea perioadei de proba, aceasta va fi prin demisie.
Ultima modificare: Vineri, 28 Octombrie 2011
Avology SRL, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Perioada de proba banu20 banu20 in perioada de proba poti sa-ti dai demisia fara preaviz? (vezi toată discuția)
Demisie edward71 edward71 Este adevarat ca se poate demisiona si fara sa semnezi demisia( am vorbit telefonic cu secretara si mi-a zis ca nu este obligatorie prezenta mea si ca se poate ... (vezi toată discuția)
Bunaziua. lucrez de pe 01.07.2022 si sunt in perioada de proba ... /alex/ /alex/ Bunaziua. Lucrez de pe 01.07.2022 si sunt in perioada de proba de 90 de zile. Desi ma aflu abia in a 4a zi de lucru, nu simt ca acest job pe care il am este ... (vezi toată discuția)