Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie

In cazul unui nou contract de munca in care perioada de proba este de 3 luni salariatul poate pleca la alta firma prin demisie sau fara demisie?
in cazul in care s-a incheiat un contract scris trebuie sa-si faca demisie scrisa.
Art.31 din Codul Muncii actualizat prevede la pct.(3): Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probã, contractul individual de muncã poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisã, fãrã preaviz, la iniţiativa oricãreia dintre pãrţi, fãrã a fi necesarã motivarea acesteia.

In cazul in care plecarea se doreste a se face dupa finalizarea perioadei de proba, aceasta va fi prin demisie.
Avology SRL, Consilier juridic