Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... La ce varsta ma pot pensiona?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

La ce varsta ma pot pensiona?

Sunt născuta în ianuarie 1957. Am 30 de ani vechime din care 19 ani în grupa II, și am absolvit, cu diplomă, 5 ani facultate. Am și trei copii. La ce vârstă pot ieși la pensie? Cei 5 ani de facultate se adaugă la cei 30 stagiu de cotizare?
1. Pentru o femeie nascuta in ianuarie 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 8 luni ias stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. - Pentru cei 19 ani lucrati in gr. a II-a de munca se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani.
- Asadar puteti sa solicitati pensie de limita de varsta incepand cu septembrie 2013.

3. - Datorita celor 19 ani de gr.a II-a de munca se mai adauga la stagiul de cotizare 4 ani si 8 luni (adica aveti acum un stagiu de cotizare de 35 de ani si 4 luni).
- Deoarece aveti stagiul complet de cotizare puteti solicita pensie anticipata partiala la 55 de ani si 8 luni, in luna mai 2012.

4. Anii de facultate fac parte din perioadele asimilate si se iau in calcul la pensia de limita de varsta.

5. Legea 263/2010 nu mai prevede reducerea varstaei standard de pensionare pentru femeile care au nascut.
Mulțumesc foarte mult pentru răspunsul clar.