avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... La ce varsta ma pot pensiona?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

La ce varsta ma pot pensiona?

Sunt născuta în ianuarie 1957. Am 30 de ani vechime din care 19 ani în grupa II, și am absolvit, cu diplomă, 5 ani facultate. Am și trei copii. La ce vârstă pot ieși la pensie? Cei 5 ani de facultate se adaugă la cei 30 stagiu de cotizare?
Cel mai recent răspuns: elniculae , utilizator 07:38, 30 Octombrie 2011
1. Pentru o femeie nascuta in ianuarie 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 8 luni ias stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. - Pentru cei 19 ani lucrati in gr. a II-a de munca se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani.
- Asadar puteti sa solicitati pensie de limita de varsta incepand cu septembrie 2013.

3. - Datorita celor 19 ani de gr.a II-a de munca se mai adauga la stagiul de cotizare 4 ani si 8 luni (adica aveti acum un stagiu de cotizare de 35 de ani si 4 luni).
- Deoarece aveti stagiul complet de cotizare puteti solicita pensie anticipata partiala la 55 de ani si 8 luni, in luna mai 2012.

4. Anii de facultate fac parte din perioadele asimilate si se iau in calcul la pensia de limita de varsta.

5. Legea 263/2010 nu mai prevede reducerea varstaei standard de pensionare pentru femeile care au nascut.
Mulțumesc foarte mult pentru răspunsul clar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data pensionarii pentru limita de varsta ionelgadiuta ionelgadiuta Pentru un barbat nascut in iunie 1957, angajat in septembrie 1982, care lucreaza si in prezent si are 8 ani de munca in grupa I , 10 ani de munca in grupa a ... (vezi toată discuția)
Cand pot beneficia de pensie pentru limita de varsta sau de pensie anticipata? pop_ro57 pop_ro57 Am 54 de ani si 9 luni. Am terminat facultatea (5 ani) la cursurile de zi dupa care in 22 sept. 1982 m-am angajat la o inteprindere unde lucrez si in prezent; ... (vezi toată discuția)
Pensie pentru limita de varsta iubisbb iubisbb Buna ziua, Daca sunt nascuta in mai 1957 si am 38 de ani vechime in campul muncii din care 22 de ani in grupa a II de munca cand pot iesi la pensie limita ... (vezi toată discuția)