Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta

Buna ziua,
Daca sunt nascuta in mai 1957 si am 38 de ani vechime in campul muncii din care 22 de ani in grupa a II de munca cand pot iesi la pensie limita de varsta.
Daca ne spuneati si luna nasterii aveati un raspuns mai precis. Asa va pot spune ca pentru cei 22 de ani de grupa beneficiati de o reducere a varstei standard cu 5 ani si veti putea iesi la pensie la varsta cuprinsa intre 55 ani si 8 luni (nascuta in ianuarie) si 55 ani si 11 luni (nascuta in luna decembrie).
1. Pentru o femeie nascuta in luna mai 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 9 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 9 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 22 de ani lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani;
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ani si 6 luni (deci acum aveti un stagiu de cotizare de 43 de ani si 6 luni).

3. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 55 de ani si 9 luni, in februarie 2013.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane