Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA - numele, dupa casatorie
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA - numele, dupa casatorie

Sunt un PFA nou infiintat . Cerificatul constator a fost eliberat in data de 26 septembrie. Speta este ca in luna august m-am casatorit iar CI nou mi-a fost eliberat de la Politie cu data de 15 septembrie. Toate actele de PFA sunt pe vechiul nume . Este obligatoriu sa imi schimb acum si actele de PFA ( implicit si denumirea PFA )pe noul nume sau pot functiona pe vechiul nume ? Trebuie sa anunt la registrul comertului modificarea ?
Multumesc,
Aveti obligatia conform Legii nr. 26/1990 privind registrul comertului sa anuntati in termen de 15 zile de la momentul cand a intervenit vreo modificare sa faceti mentiunile cuvenite si in registrul comertului. Pentru aceasta va trebui sa depuneti o copie dupa noul act de identitate si copie dupa certificatul de casatorie.