Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... solicitare insolventa debitorului vs executare silita
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

solicitare insolventa debitorului vs executare silita

Buna seara! Va prezint urmatoarea speta , cu speranta ca voi fi ajutata de specialistii de pe acest site, care de multe ori m-au lamurit in spete grele:

am de recuperat o creanta, care indeplineste conditiile pentru a solicita intrarea in insolventa a debitorului meu.

Stiu ca debitorul nu este avantajat ca sa intre in insolventa pentru ca este o firma de constructii cu proiecte in derulare si prin urmare, are termene si contracte de indeplinit.

Pe de alta parte, am primit de la el bilete la ordin pentru recuperarea debitului, dar cu termenul scadent foarte mare (mai mare de 3 luni).

Spuneti-mi va rog, care credeti ca este procedura mai buna in acest caz pentru recuperarea creantei:

Somatia de plata, in baza unui Titlu executoriu?
pressing cu solicitarea intrarii in insolventa?

Multumesc anticipat tuturor celor care vor sa ma ajute.
Daca aveti bilete la ordin, iar acestea nu se deconteaza din vina debitorului, dvs in calitate de creditor puteti solicita la Judecatorie investirea biletului la ordin, acesta devenind titlu executoriu cu care mergeti la executor.
Aceasta procedura dureaza mai putin decat procedura insolventei in care veniti in concurs si cu alti creditori.
Multumesc frumos! Investirea Biletului la Ordin se poate face inainte de implinirea termenului de scadenta?
La termenul scadent depuneti biletul la banca, iar in caz de refuz al platii, faceti investirea la judecatorie.
nu se poate cere investirea inainte de scadenta, fiindac veti depune copie dupa bilet, pe care trebuie sa scrie "refuzat".
Succes!
cam cat dureaza procedura de recuperare prin investirea BO ca Titlu executoriu?