Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... o cerere declarata admisa de CEDO, consecinte?
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

o cerere declarata admisa de CEDO, consecinte?

in cazul declararii admise a unei cereri la CEDO pe art 3,6,8, consecintele hotararii atacate isi fac efectul si astazi, persoana fiind condamnata la o pedeapsa cu executare, credeti ca statul poate face vreun demers in privinta indreptarii erorilor pana la pronuntarea definitiva a CEDO?
Din nefericire, pana cand Curtea Europeana nu va condamna definitiv Statul Roman, nu exista nici o cale de "indreptare" a situatiei Dvs. pe plan national.
Reforma Curtii din 2010 nu aduce, din pacate, nici un instrument aditional prin care un Stat sa poata fi tras la raspundere inainte de a se constata definitiv o incalcare a Conventiei Europene.
Dimpotriva, s-au introdus criterii suplimentare de admisibilitate...
Nu este cazul Dvs insa!